RAPORT

Wojna na Ukrainie

Papież: nie wiemy, co przyniesie nam 2021 rok, ale trzeba więcej troski o innych

Papież przyznał, że istnieje pokusa, by „troszczyć się tylko o swoje interesy (fot. G.Galazka/Mondadori Portfolio/Getty Images)
Papież przyznał, że istnieje pokusa, by „troszczyć się tylko o swoje interesy (fot. G.Galazka/Mondadori Portfolio/Getty Images)

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że nie wiadomo, co przyniesie rok 2021 i dodał zarazem, że można uczynić go lepszym dzięki troskliwości i pomaganiu potrzebującym. Skrytykował masowe wyjazdy zagraniczne na świąteczne wakacje podczas lockdownu.

Franciszek: To będzie dobry rok, jeśli zatroszczymy się o innych

To będzie dobry rok, jeśli zatroszczymy się o innych, tak jak to czyni Matka Boża względem nas – to słowa papieża Franciszka z homilii, odczytanej...

zobacz więcej

Zwracając się do wiernych z biblioteki Pałacu Apostolskiego po modlitwie Anioł Pański papież powiedział: – Ponawiam moje życzenia dla was wszystkich na właśnie rozpoczęty rok. Jako chrześcijanie unikamy mentalności fatalistycznej bądź magicznej. Wiemy, że sprawy będą mieć się lepiej w zależności od tego, na ile z Bożą pomocą będziemy pracować razem dla dobra wspólnego, umieszczając w środku najsłabszych i będących w niekorzystnej sytuacji.

– Nie wiemy, co przyniesie nam 2021 rok, ale to, co każdy z nas i wszyscy razem możemy zrobić, to bardziej zaangażować się w troskę o innych i stworzenie, nasz wspólny dom – mówił Franciszek.

Ucieczka ludzi przed lockdownem


Przyznał, że istnieje pokusa, by „troszczyć się tylko o swoje interesy; na przykład by dalej prowadzić wojnę, koncentrować się wyłącznie na aspekcie ekonomicznym, żyć hedonistycznie dążąc jedynie do tego, by zaspokoić swe pragnienia”.

Franciszek powiedział, że zasmuciła go wiadomość, jaką przeczytał w gazecie o tym, że w jednym z krajów „po to, by uciec przed lockdownem i spędzić dobrze wakacje jednego popołudnia ludzie odlecieli ponad 40 samolotami”.

„W piekle nie było dla ciebie miejsca”. Papież Franciszek o zakażonym biskupie

Wiesz, dlaczego żyjesz i masz się dobrze? Ponieważ w piekle nie było miejsca dla ciebie – tymi słowami papież Franciszek z humorem skomentował...

zobacz więcej

– Nie pomyśleli o tych, którzy pozostali w domu, o problemach finansowych , które sprawiły, że wiele osób z powodu lockdownu trafiło na bruk, o chorych. Myśleli tylko o tym, by wyjechać na wakacje, by sprawić sobie przyjemność – stwierdził.

– To bardzo mnie zasmuciło – wyznał papież.

Pozdrowienia od papieża


Następnie skierował pozdrowienie do tych, którzy „rozpoczynają nowy rok z większymi trudnościami; do chorych, bezrobotnych, do tych, którzy żyją w sytuacji ucisku czy wyzysku”.

– Pragnę serdecznie pozdrowić wszystkie rodziny, zwłaszcza te, w których są małe dzieci lub te, które spodziewają się ich narodzin. Narodziny to zawsze obietnica nadziei. Jestem blisko z tymi rodzinami – dodał.

W czasie modlitwy Anioł Pański Plac Świętego Piotra był zamknięty i pilnowany przez policję. To rezultat częściowego lockdownu we Włoszech.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej