RAPORT

Pogarda

„Przemoc seksualna” i „zamiatanie pod dywan”. Margot atakuje „GW”, Suchanow i Lempart

Liderki „Strajku Kobiet” nominowane w rankingu „Wysokich Obcasów” (fot. arch.PAP/R.Pietruszka, J.Arriens/NurPhoto/Getty Images)
Liderki „Strajku Kobiet” nominowane w rankingu „Wysokich Obcasów” (fot. arch.PAP/R.Pietruszka, J.Arriens/NurPhoto/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Kolektyw „Stop Bzdurom” i znany jako „Margot” Michał Sz. wystosowali wezwanie do „Gazety Wyborczej”. Aktywiści LGBT żądają usunięcia ich z listy „50 śmiałych 2020” stworzonej przez dodatek „Wysokie Obcasy”, nazywając ranking „nieśmiesznym żartem”. Swoje żądanie „Margot” opiera na oskarżeniami o „przemoc seksualną” ze strony Klementyny Suchanow i „zamiatanie sprawy pod dywan” przez inną liderkę „Strajku Kobiet” Martę Lempart, które także zostały nominowane.

Facebook ogranicza treści krytyczne wobec organizacji Lempart

„W poście udostępnionym przez Twoją stronę brakuje kontekstu” – taki komunikat przekazała nam administracja Facebooka, tłumacząc dlaczego zostały...

zobacz więcej

„Kobiety, które stoją na czele rewolucji, to Marta Lempart, Klementyna Suchanow i Agnieszka Czerederecka. To jest wojna, a one są jej generałkami” – ogłosiły w sobotę „Wysokie Obcasy”, honorując Ogólnopolski Strajk Kobiet miejscem w przygotowanym rankingu „50 śmiałych 2020”.

„Margot” o liderkach „Strajku Kobiet”


W takim towarzystwie nie chcą znajdować się „Margot” i kolektyw „Stop Bzdurom”, czego jednoznaczny sygnał dano w facebookowym wpisie grupy, która w rankingu znalazła się z kolei za „zwalczanie homo-, trans- i queerofobii oraz walkę o prawa osób niebinarnych”. Aktywiści LGBT oczekują od dodatku do „Gazety Wyborczej” przeprosin.

Zobacz także: „Byłam molestowana”. Michał Sz. o relacji z Suchanow

„Na liście znajduje się sprawczyni przemocy o podłożu seksualnym i ekonomicznym na nas – Klementyna Suchanow z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet – a także Marta Lempart, aktywnie pracująca na rzecz zamiatania tejże sytuacji pod dywan, czy Kaya Szulczewska znana ostatnio z transfobicznych wypowiedzi w WO” – czytamy w oświadczeniu.

Wałęsa. Człowiek z nadziei… Klementyny Suchanow

Lech Wałęsa miał swoje wzloty i upadki, jednak nigdy chyba nie spadł tak nisko jak teraz. Jego wizje nie dadzą rady wznieść go na poziom męża...

zobacz więcej

Jak zaznacza „Stop Bzdurom”, umieszczenie ich i „Margot” obok Suchanow i Szulczewskiej naruszyło ich wizerunek, godność i dobra osobiste. Kolektyw dodaje, że w wywiadzie dla „Dużego Formatu” redakcja zdecydowała się usunąć część dotyczącą przemocy ze strony Suchanow.

„Wysokie Obcasy” i pink-washing


„Umieszczanie w swoim rankingu paru osób LGBTQ bez faktycznego wsparcia walki o ich prawa jest działaniem wizerunkowym zwanym pink-washingiem – wybielaniem własnej queerfobii poprzez sporadyczne zasłanianie się pozornym sojusznictwem ze społecznością LGBTQ. Po polsku nazywa się ten proces »wycieraniem sobie kimś mordy«” – czytamy dalej.

Periodyk „Wyborczej” w nominacji dla „Stop Bzdurom” pisze, że grupa „nie boi się radykalnych działań”. „Znajcie łaskę Pana. Doceńcie pokojowe wezwanie” – komentują to aktywiści, oczekując pisemnych przeprosin w najbliższym numerze „Wysokich Obcasów” i usunięcia wzmianek z serwisu internetowego.

Zobacz także: „Seks i jedzenie”. Na co „Margot” i znajomi wydają wpłaty internautów?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej