RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Atak dżihadystów w Nigrze. Nie żyje kilkudziesięciu cywili

Atak dżihadystów na dwie wioski w zachodnim Nigrze (fot. Yousef Masoud/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Atak dżihadystów na dwie wioski w zachodnim Nigrze (fot. Yousef Masoud/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Dżihadyści zabili co najmniej 56 cywilów i ranili 20 w ataku na dwie wioski w zachodnim Nigrze – podało w sobotę Radio France Internationale. Informację potwierdził szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych tego kraju Alkache Alhada. Według agencji Reutera, ofiar może być nawet ponad 70.

Zwiedzali rezerwat dla żyraf. Francuscy turyści zastrzeleni przez bojówkarzy

Osiem osób zostało zastrzelonych w niedzielę w Nigrze przez grupę bojówkarzy na motocyklach – podaje agencja AFP. Sześcioro spośród ofiar to...

zobacz więcej

Zaatakowane wioski to Tchoumbangou i Zaroumdareye znajdujące się przy granicy z Mali. Według źródeł agencji Reutera, obie miejscowości zostały zaatakowane jednocześnie. Jak oznajmił minister Alhada, w region wysłani zostali żołnierze.

Sprawcy jak dotąd nie są znani. Zarówno Niger, jak i Mali od lat zmagają się z atakami dżihadystycznych bojówek związanych z Al-Kaidą i Państwem Islamskim.

Również w sobotę dżihadyści należący do Grupy Wsparcia Islamu i Muzułmanów (GSIM), północnoafrykańskiej filii Al-Kaidy, przyznali się do poniedziałkowego zamachu na trzech francuskich żołnierzy we wschodnim Mali przy granicy z Nigrem i Burkina Faso. Żołnierze uczestniczący w trwającej od 2014 roku operacji antyterrorystycznej Barkhane zginęli w wyniku eksplozji bomby podłożonej pod ich pojazd.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej