RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nie tylko Janda i Miller. Są nazwiska kolejnych zaszczepionych celebrytów

Nie milkną kontrowersje wokół szczepień znanych osób na COVID-19. Okazuje się, że prócz byłego premiera Leszka Millera i aktorki Krystyny Jandy szczepionkę przyjęli także inni celebryci: Wiktor Zborowski, Krzysztof Materna, Andrzej Seweryn i jego córka Maria – informuje Polsat News.

Fogiel: Sprawy szczepień osób spoza grupy „0” na WUM nie zostawiamy bez kontroli

– Sprawy szczepień osób spoza grupy „0” na WUM nie zostawiamy bez kontroli; jeśli rzeczywiście zostały nagięte czy złamane regulacje, to jest to...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W sylwestra media obiegła informacja o tym, że niektóre znane osoby życia publicznego w Polsce zaszczepiły się poza kolejnością, choć obecnie akcja szczepień – zgodnie z Narodowym Programem Szczepień – obejmuje tzw. grupę „zero”: medyków i pracowników służby zdrowia.

Miller i celebryci zaszczepieni na COVID-19


Aktorka Krystyna Janda i były premier, a obecnie europoseł KO Leszek Miller przyznali, że chociaż nie są w grupie „zero”, udało im się już zaszczepić przeciw COVID-19.

Oburzyło to wielu internautów, dziennikarzy i komentatorów, a szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zlecił NFZ przeprowadzenie szczegółowej kontroli w jednostkach związanych z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Jak mówił, kontrola ma ruszyć w poniedziałek. Wiktor Zborowski i Krzysztof Materna są także na liście osób zaszczepionych w puli z WUM-u – donosi w sobotę Polsat News.

„Janda dzwoniła przed świętami”


Reporter stacji Mateusz Maranowski poinformował, że „według jego informacji – Krystyna Janda dzwoniła do aktorów seniorów przed świętami z propozycją szczepień w WUM. Mieli być ambasadorami akcji promującej szczepienia”.

Wiktor Zborowski w rozmowie ze Polsat News zapewniał, że nie miał poczucia, że „gdzieś się wpycha”, a zaproszenie miało wyjść od warszawskiego uniwersytetu.

– WUM wystosował takie zaproszenie do teatru do Kryśki Jandy i teatr to koordynował – stwierdził aktor.

Szczepienia Millera i Jandy. Dworczyk zabrał głos w sprawie

Premier Mateusz Morawiecki zlecił pilną kontrolę szczepień po informacji o zaszczepieniu aktorki Krystyny Jandy i byłego premiera Leszka Millera –...

zobacz więcej

Także aktorka Maria Seweryn (córka Krystyny Jandy i Andrzeja Seweryna) potwierdziła przyjęcie pierwszej dawki. Jak wyjaśniła, do szpitala pojechała na szczepienie z ojcem i nie planowała, że sama przyjmie zastrzyk. Podano go także Andrzejowi Sewerynowi.

W sumie 18 znanych osób


– Nie było nikogo poza nami, pani doktor mnie zaprosiła i powiedziała, że „skoro już pani jest, niech pani wejdzie, jest otwarta dawka”. Ja z tego skorzystałam. Nie miałam poczucia, że to nieetyczne, ponieważ zrozumiałam to tak, że dawka się zmarnuje – powiedziała Polsat News.

WUM informował w tym tygodniu, że z puli dodatkowych 450 dawek szczepionek, które niezależenie od etapu zerowego szczepień obejmującego personel medyczny otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych i które musiały być wykorzystane do końca roku, zaszczepił m.in. 300 pracowników szpitali WUM oraz grupę 150 osób obejmującą rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym 18 znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień.

Kontrowersje wokół rektora WUM i TVN


O sprawie szczepień poza kolejnością informuje facebookowa strona „ZUM na WUM”, prowadzona przez studentów uczelni. Jak podkreślają jej administratorzy, ujawnione nazwiska czterech celebrytów to tylko część osób znajdujących się na liście. Wśród nich ma być także osoba „ściśle związana” ze stacją TVN.

„Zastanawialiśmy się czemu temat szczepień poza kolejką został tak łagodnie i oględnie potraktowany w noworocznych Faktach TVN, szczególnie że temat wydaje nam się bulwersujący” – stawiają pytanie studenci. Wskazują przy tym, że rektorem WUM jest obecnie prof. Zbigniew Gaciong, który pełni także funkcję wiceprzewodniczącego Rady Fundacji TVN.


Prof. Gaciong jest także stałym ekspertem i komentatorem w kwestii epidemii koronawirusa na antenach TVN.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej