RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fogiel: Sprawy szczepień osób spoza grupy „0” na WUM nie zostawiamy bez kontroli

Rektor WUM wyciągnie konsekwencje (fot. Shutterstock/hedgehog94)
Rektor WUM wyciągnie konsekwencje (fot. Shutterstock/hedgehog94)

– Sprawy szczepień osób spoza grupy „0” na WUM nie zostawiamy bez kontroli; jeśli rzeczywiście zostały nagięte czy złamane regulacje, to jest to rzecz skandaliczna – powiedział w sobotę wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Szczepienia Millera i Jandy. Dworczyk zabrał głos w sprawie

Premier Mateusz Morawiecki zlecił pilną kontrolę szczepień po informacji o zaszczepieniu aktorki Krystyny Jandy i byłego premiera Leszka Millera –...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Warszawski Uniwersytet Medyczny informował w tym tygodniu, że z puli dodatkowych 450 dawek szczepionek, które niezależenie od etapu zerowego szczepień obejmującego personel medyczny otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych i które musiały być wykorzystane do końca roku, zaszczepił m.in. 300 pracowników szpitali WUM oraz grupę 150 osób obejmującą rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym 18 znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień.

Komentarze na temat szczepień osób, które nie są pracownikami ochrony zdrowia, wywołała m.in. informacja o zaszczepieniu się byłego premiera, europosła SLD Leszka Millera. O zaszczepieniu przeciw COVID-19 poinformowała też aktorka Krystyna Janda.

„ Nie można na coś takiego pozwalać”


W sobotę Radosław Fogiel odniósł się w Radiu Zet do szczepień na COVID-19 osób spoza grupy „zero”. Podkreślił, że w tej sprawie trwają czynności sprawdzające. – 4 stycznia wchodzi (do WUM – red.) kontrola MZ. Tej sprawy tak nie zostawimy, bo jeśli rzeczywiście zostały nagięte czy złamane regulacje, to jest to rzecz skandaliczna. Nie można na coś takiego pozwalać – ocenił. Stwierdził jednocześnie, że takie działania pokazują, że jest „pęd” do szczepień.

Naukowcy mają metodę wykrywania koronawirusa w powietrzu

Naukowcy z Hiszpanii opracowali metodę wykrywania obecności cząsteczek koronawirusa w powietrzu. Dzięki niej przygotowano prototyp urządzenia...

zobacz więcej

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w piątek skrytykował decyzję dotyczącą kryteriów dodatkowych szczepień w WUM. Poinformował też, że poprosił prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przeprowadzenie szczegółowej kontroli w jednostkach związanych z WUM. Jak mówił, kontrola ma ruszyć w poniedziałek, 4 stycznia br.

Zwrócił przy tym uwagę, że wyjątki od podstawowej zasady kolejności szczepień zostały bardzo konkretnie sprecyzowane. Jak podkreślił, dopuszczono do szczepienia ewentualnie pacjentów, którzy są w danym szpitalu węzłowym albo członków rodzin pracujących lekarzy.

„Rektor WUM wyciągnie konsekwencje”


– Jeżeli te kryteria nie zostaną spełnione będę oczekiwał, że rektor WUM wyciągnie konsekwencje wobec osób, które podjęły te decyzje – wskazał szef MZ.

Niedzielski zapewnił też, że rząd będzie robił wszystko, żeby jedynymi uprzywilejowanymi grupami były te, które są najsłabsze i najbardziej narażone na ryzyko zarażenia.

źródło:

Zobacz więcej