RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Watchdog Polska krytycznie o weryfikowaniu listy poparcia dla Rudzińskiej-Bluszcz

Kandydatka na Rzecznika Praw Obywatelskich Zuzanna Rudzińska-Bluszcz (fot. PAP/Piotr Nowak)
Kandydatka na Rzecznika Praw Obywatelskich Zuzanna Rudzińska-Bluszcz (fot. PAP/Piotr Nowak)

Mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wspierana przez 1200 organizacji, zgłoszona została po raz kolejny na stanowisko RPO przez trzy ugrupowania opozycyjne: KO, Lewica i Polska 2050. Jednak w mediach pojawiły się głosy kwestionujące wiarygodność poparcia udzielonego Rudzińskiej-Bluszcz przez organizacje społeczne. Watchdog Polska, który zbierał podpisy, odpowiada, że wszystkie organizacje były weryfikowane.

Afera wokół poparcia Rudzińskiej-Bluszcz. Kolejne stowarzyszenie się wycofuje

– Nikogo takiego nie popieraliśmy – mówi portalowi tvp.info Anna Leszczyńska-Lenda, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Eden. Zaznacza, że...

zobacz więcej

Tym razem do wyborów na RPO zostały przyjęte jeszcze dwie kandydatury, zgłoszone przez PiS oraz PSL wraz z Konfederacją.

W specjalnym oświadczeniu Watchdog Polska odnosi się do zarzutów ws. wiarygodności poparcia Rudziskiej-Bluszcz: „Zarzuty te odbieramy jako atak podważający społeczne zaufanie do organizacji społecznych i kwestionujące ideę udziału obywateli i obywatelek w procesie wyboru nowego RPO” – napisano.

Dalej następuje wyjaśnienie dotyczące sposób zgłaszania listy poparcia oraz sprawy kwestionowaniem niektórych ze znajdujących się na niej podpisów.

„W lipcu 2020 r. przedstawiliśmy postulat, by organizacje społeczne wzięły udział w procesie wyłonienia nowego Rzecznika Praw Obywatelskich i przedstawiły swojego kandydata. Postulat ten został opublikowany na portalu NGO.pl, a pod tym tekstem przedstawiono możliwość wpisywania nazw organizacji wyrażających swoje poparcie dla kandydatury mec. Rudzińskiej-Bluszcz. System rejestracji uwzględniał podanie nazwy organizacji i miejscowości, w której działa. Po wpisaniu organizacji pod listem sprawdzaliśmy czym się zajmuje, a w kolejnych etapach wysyłaliśmy regularne informacje na jej oficjalny e-mail podany na stronie, o postępach kampanii. Lista była publiczna i każda organizacja mogła dodatkowo weryfikować swój wpis. Jedynie w kilku przypadkach weryfikacja organizacji nie była możliwa ze względu na to, że organizacje nie miały strony internetowej ani dostępnych publicznie danych kontaktowych” – napisano.

Dalej zaznaczono, że „ewentualne przypadki wpisania na listę poparcia dla kandydatki organizacji, która miałaby nie udzielić poparcia lub je wycofać, dotyczą śladowej liczby z wszystkich 1200 organizacji i wynikają z przyjętego, opartego na zaufaniu i jawności, modelu zbierania podpisów”.

Usunięte organizacje z listy poparcia


30 grudnia burzę w sprawie poparcia wywołał prof. Stanisław Żerko. Historyk przejrzał listę organizacji i zauważył, że dwie z nich reprezentują jego miasto – Szczecinek.

„Zadzwoniłem na numer podany na stronie Stowarzyszenia Matecznik. Sympatyczny pan nic nie wie, że stowarzyszenie wsparło panią Zuzannę Rudzińską-Bluszcz (nie wie, kto to) i że znajduje się na liście organizacji ją wspierających”.

Szybko okazało się, że takich przypadków jest więcej. „Na pewno po tej interwencji historyka zaczęto kasować część wpisów z listy poparcia. Jeszcze 29 grudnia (według serwisu WebArchive) było ich 1210, 31 grudnia przed godz. 7 rano – 1203” – podkreśla wprost.pl.

Kandydatura Rudzińskiej-Bluszcz znów odrzucona

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka ponownie negatywnie zaopiniowała kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika...

zobacz więcej

Wśród setek organizacji popierających Rudzińską-Bluszcz można znaleźć takie nietypowe, jak np. Stowarzyszenie Sympatyków Latającego Potwora Spaghetti czy Koło „Miętus” Polskiego Związku Wędkarskiego w Orli. Co ciekawe, poparcie części organizacji powtarza się wielokrotnie – jak choćby kilku kół z różnych miast z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Portal tvp.info skontaktował się dosłownie z kilkoma stowarzyszeniami z listy. – Nikogo takiego nie popieraliśmy – powiedziała nam Anna Leszczyńska-Lenda, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Eden działającego przy Archidiecezji Krakowskiej.

W przesłanym nam krótkim oświadczeniu wskazała, że „Zarząd Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Eden nie udzielał żadnego poparcia kandydatce na rzecznika praw obywatelskich pani Zuzannie Rudzińskiej-Bluszcz”. Jak podkreśliła Leszczyńska-Lenda, „byłoby to sprzeczne z poglądami członków stowarzyszenia opowiadających się zdecydowanie po stronie życia, wiary katolickiej i społecznej nauki Kościoła”.

źródło:
Zobacz więcej