RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł Claude Bolling, pianista jazzowy i kompozytor

Claude Bolling  zmarł w wieku 90 lat (fot. Christian DUCASSE / Gamma-Rapho via Getty Images)
Claude Bolling zmarł w wieku 90 lat (fot. Christian DUCASSE / Gamma-Rapho via Getty Images)

W wieku 90 lat zmarł w swym domu w Garches, we Francji pianista jazzowy, kompozytor i aranżer Claude Bolling. O śmierci artysty poinformowali w piątek jego przedstawiciele. Przyczyny zgonu nie podano.

Koronawirus zabił legendę jazzu

W wieku 85 lat zmarł Ellis Marsalis, amerykański pianista jazzowy i pedagog. Jak poinformował agencję Associated Press jeden z jego synów,...

zobacz więcej

Bolling był zaliczany do czołowych francuskich pianistów i kompozytorów. Zyskał światową sławę swoimi utworami stanowiącymi mieszaninę jazzu i muzyki klasycznej.

Przez ponad dekadę utrzymywał się na liście tygodnika „Billboard”, w kategorii muzyki klasycznej, ze swym wydanym w 1975 r. albumem „Suita na flet i jazzowy fortepian”.

Artysta, który rozpoczął zawodową karierę muzyczną jeszcze przed ukończeniem 20 lat, pozostawał przez cały czas pod dużym wpływem legendarnego amerykańskiego pianisty jazzowego Duke'a Ellingtona.

Występował z prawie wszystkimi sławnymi muzykami, od jazzowego wibrafonisty Lionela Hamptona po grającego muzykę klasyczną skrzypka Yo–Yo Ma.

Bolling aranżował też piosenki, m. in. dla Brigitte Bardot i Juliette Greco. Napisał muzykę dla kilkuset francuskich i amerykańskich filmów kinowych i telewizyjnych, a okazjonalnie pojawiał się też na ekranie.

Był trzykrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Grammy.

źródło:

Zobacz więcej