RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Franciszek: To będzie dobry rok, jeśli zatroszczymy się o innych

To będzie dobry rok, jeśli zatroszczymy się o innych, tak jak to czyni Matka Boża względem nas – to słowa papieża Franciszka z homilii, odczytanej podczas mszy w Nowy Rok w Watykanie. Papież był nieobecny, ponieważ cierpi na bolesny atak rwy kulszowej.

Papież Franciszek może zrezygnować po Świętach? „To fake news”

„Papież Franciszek może zrezygnować po Świętach Bożego Narodzenia i jeszcze przed końcem roku. Tak twierdzi Austen Ivereigh, brytyjski dziennikarz...

zobacz więcej

W zastępstwie Franciszka mszę w bazylice Świętego Piotra odprawił w obchodzony przez Kościół Światowy Dzień Pokoju watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

W odczytanej przez niego homilii papież podkreślił, nawiązując do uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi: „Czyniąc miejsce dla Maryi, zostajemy pobłogosławieni, ale również uczymy się błogosławić. Matka Boża uczy bowiem, że błogosławieństwo otrzymujemy po to, aby je dawać innym”.

„Również my jesteśmy powołani do błogosławienia, do dobrego mówienia w imię Boga. Świat jest poważnie zanieczyszczony mówieniem zła i złym myśleniem o innych, o społeczeństwie, o sobie samym” – zauważył Franciszek.

Jak stwierdził, „przeklinanie, wypowiadanie zła deprawuje, powoduje spustoszenie we wszystkim, podczas gdy błogosławieństwo odradza, daje siłę, by rozpoczynać na nowo”.

Papież zwrócił uwagę na „cierpliwą konkretność”, jaka według niego wyróżnia kobiety. „My, mężczyźni często jesteśmy oderwani od rzeczywistości i chcemy czegoś natychmiast; kobiety są konkretne i wiedzą, jak cierpliwie tkać wątki życia. Ileż kobiet, ile matek w ten sposób rodzi i odradza życie, dając światu przyszłość” – dodał.

„W piekle nie było dla ciebie miejsca”. Papież Franciszek o zakażonym biskupie

Wiesz, dlaczego żyjesz i masz się dobrze? Ponieważ w piekle nie było miejsca dla ciebie – tymi słowami papież Franciszek z humorem skomentował...

zobacz więcej

„Nie jesteśmy na świecie, by umierać, lecz aby rodzić życie. Święta Boża Rodzicielka uczy nas, że pierwszym krokiem, aby tchnąć życie w to, co nas otacza, jest umiłowanie tego w nas samych” – wskazał.

Według Franciszka szczególnie ważna obecnie jest troska o innych, o świat, o środowisko naturalne. „Nie ma sensu poznawanie wielu osób i spraw, jeśli o nie się nie zatroszczymy. W tym roku, mając nadzieję na odrodzenie i nowe lekarstwa, nie zaniedbujmy troski; ponieważ, oprócz szczepionki dla organizmu, potrzebujemy także szczepionki dla serca: jest to troskliwość” – zaznaczył.

Papież apelował o to, by znajdować czas dla innych. „Czas jest bogactwem, które mamy wszyscy, ale o które jesteśmy zazdrośni, ponieważ chcemy go używać tylko dla nas. Trzeba prosić o łaskę, aby znaleźć czas dla Boga i dla bliźniego: dla samotnego, dla cierpiącego, dla tego, kto potrzebuje wysłuchania i troski” – wyjaśnił.

„Jeśli znajdziemy czas, aby dać go w darze, będziemy zdumieni i szczęśliwi, jak pasterze” – dodał.

Anioł Pański


W południe w bibliotece Pałacu Apostolskiego papież Franciszek odmówił modlitwę Anioł Pański i przedstawił krótkie rozważanie. Zachęcił, byśmy rozpoczynając Nowy Rok wykorzystali dany nam przez Boga czas „na rzecz naszego rozwoju ludzkiego i duchowego, aby był to czas na zniwelowanie nienawiści i podziałów, aby był to czas poczucia, że wszyscy jesteśmy bardziej braćmi, aby był to czas budowania, a nie niszczenia, troszcząc się jedni o drugich i o świat stworzony”.

Papież Franciszek zachęca do modlitwy różańcowej w domach

Papież Franciszek zachęca, aby w maju odmawiać modlitwę różańcową w domach, w kręgu rodziny. Do docenienia wymiaru domowego, także z duchowego...

zobacz więcej

Przypomniał, że „właśnie trosce o bliźniego i o stworzenie poświęcony jest temat obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Pokoju: »Kultura troskliwości jako droga do pokoju«.

– Bolesne wydarzenia, które wyznaczyły drogę ludzkości w minionym roku, a zwłaszcza pandemia, uczą nas, jak bardzo niezbędne jest zainteresowanie się problemami innych i podzielanie ich obaw. Taka postawa przedstawia drogę, która prowadzi do pokoju, ponieważ sprzyja budowaniu społeczeństwa opartego na relacjach braterskich. Każdy z nas, mężczyzn i kobiet naszych czasów, jest powołany do aby każdego dnia i w każdej dziedzinie życia wnosić pokój, wyciągając rękę do brata lub siostry, którzy potrzebują słowa pocieszenia, gestu czułości, solidarnej pomocy – wskazał papież.

Wyjaśnił, że „pokój można zbudować, jeśli zaczniemy żyć w pokoju ze sobą i z tymi, którzy są wokół nas, usuwając przeszkody, które uniemożliwiają nam troskę o tych, którzy są w potrzebie i w ubóstwie”.

– Chodzi o rozwijanie mentalności i kultury „troszczenia się”, aby przezwyciężyć obojętność, odrzucenie i rywalizację, które niestety dominują. Pokój to nie tylko brak wojny, ale życie pełne sensu, zaplanowane i przeżywane w osobistym spełnieniu i braterskim dzieleniu się z innymi. Wówczas ten pokój, który jest tak upragniony i zawsze zagrożony przemocą, egoizmem i niegodziwością, staje się możliwy i osiągalny – podkreślił Franciszek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej