RAPORT

Wojna na Ukrainie

Janda i Miller zaszczepieni. Były premier pisze o rosyjskim „Sputniku”

Szczepionka na COVID-19. Krystyna Janda i Leszek Miller (fot. arch.PAP/W.Olkuśnik, M.Fludra/NurPhoto/Getty Images)
Szczepionka na COVID-19. Krystyna Janda i Leszek Miller (fot. arch.PAP/W.Olkuśnik, M.Fludra/NurPhoto/Getty Images)

Aktorka Krystyna Janda i były premier Leszek Miller przyznali, że chociaż nie są w grupie „zero”, udało im się już zaszczepić przeciw COVID-19. Większość internautów jest oburzona. Ich zdaniem, to naginanie odgórnie ustalonych zasad. „Sądząc po reakcjach wielu jest bardzo zawiedzionych, że zaszczepiłem się szczepionką Pfizera, a nie rosyjskim »Sputnikiem«” – skomentował na Twitterze Miller.

Budka wściekły. Internauci nie mieli dla niego litości

„Banda prymitywnych złodziei” – napisał w sylwestrową noc, dwie godziny przed północą, szef PO Borys Budka. Polityk ostro zaatakował działaczy PiS....

zobacz więcej

„Tak, jestem jedną z osób zaszczepionych w ramach propagowania szczepień” – poinformowała w sieci Janda. „Jestem królikiem i jestem z tego powodu szczęśliwa i czuję się świetnie. Dziękuję za tę możliwość, bo jestem w grupie ryzyka” – podkreśliła.

Podobną informację przekazał europoseł Koalicji Obywatelskiej i  były członek Biura Politycznego KC PZPR Leszek Miller. „To najlepszy sposób, aby rozstrzygnąć wątpliwość: szczepić się czy nie szczepić” – napisał polityk udostępniając zdjęcie z potwierdzeniem, że przyjął już szczepionkę mRNA przeciw COVID-19.

Zobacz także -> Nowe dane ws. zaszczepionych na COVID-19

Internauci szybko przypomnieli, że obecnie powinni się szczepić wyłącznie medycy i osoby z tak zwanej grupy „zero”. Udostępniając artykuł z takimi opiniami Miller napisał: „Sądząc po reakcjach wielu jest bardzo zawiedzionych że zaszczepiłem się szczepionką Pfizera a nie rosyjskim »Sputnikiem«. Do siego roku!”.

„Jakim trybem?”

Zakażeni koronawirusem uciekli ze szpitala. Złapała ich policja

Policjanci z Częstochowy odnaleźli dwóch mężczyzn, którzy w ostatnich dniach – mimo potwierdzonego zakażenia koronawirusem i złego stanu zdrowia –...

zobacz więcej

Większość internautów uważa, że takie preferencyjne warunki nie powinny mieć miejsca, a każda osoba powinna być traktowana w identyczny sposób.

„Leszek Miller i Krystyna Janda już po szczepieniach. Jakim trybem, gdy oficjalnie nadal jesteśmy w »fazie zero«, obejmującej zawody medyczne?” – zapytał publicysta „Do Rzeczy” Marcin Makowski. „Promocji szczepień to nie służy, raczej pokazuje, jak wygląda życie uprzywilejowanych. Reszta społeczeństwa poczeka sobie w kolejce do wiosny” – dodał.

KORONAWIRUS – RAPORT

Z kolei aktywista miejski Jan Śpiewak stwierdził: „Krystyna Janda zaszczepiła się poza kolejnością. To samo Leszek Miller. Przed medykami, którzy na co dzień ryzykują dla nas życie”.

„Miller ratownikiem?”

Zaskakująca sytuacja przed domem Kaczyńskiego. Promocja „GW” nie zadziałała

„Gazeta Wyborcza” i inne lewicowe media od kilku dni informowały, że w sylwestra przed domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego planowane jest duże...

zobacz więcej

„To jest jeden z większych skandali mijającego roku” – ocenił publicysta „Sieci” Wojciech Biedroń.

Z kolei dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski zwrócił się do Millera z pytaniem, „czy został on lekarzem, pielęgniarką, ratownikiem medycznym lub farmaceutą?”. „W jaki sposób udało się panu zaszczepić w »etapie zero« dla personelu medycznego?” – dodał.

„Szczepienie osób spoza »grupy zero« uważam za grandę. Bez zmiłuj” – dodała Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz także -> Orędzie prezydenta. Mówił o szczepionkach na COVID-19

Internauci podkreślali, że oburzenie jest dość duże, ale to nic w porównaniu z sytuacją jaka miałaby miejsce, gdyby szczepionkę poza kolejnością przyjął ktoś z przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. „Kazik napisałby o tym piosenkę” – ocenili.

Reakcja ministra zdrowia

Niedzielski o testowaniu nauczycieli przed powrotem do szkół

W ostatnim tygodniu ferii, czyli od 10 do 17 stycznia, będzie przeprowadzone testowanie na obecność koronawirusa nauczycieli w całym kraju –...

zobacz więcej

Do sprawy  odniósł się już minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zlecił kontrolę, czy szczepienie przeciw COVID-19 osób spoza grupy »zero« odbyło się zgodnie z zasadami.

NFZ podał wcześniej, że do 6 stycznia, oprócz szczepienia pracowników szpitali, dopuszczalne jest także szczepienie członków ich rodzin oraz pacjentów, którzy w tym czasie przebywają w szpitalu, a których stan zdrowia na to pozwala.

NFZ wskazał w informacji udostępnionej PAP, że decyzja w tej sprawie zapadła w odpowiedzi na apel Naczelnej Izby Lekarskiej o jak najefektywniejsze wykorzystanie szczepionek dostarczonych do szpitali w okresie świąteczno-noworocznym, gdy absencja pracowników jest zwiększona.

Niedzielski więc zlecił kontrolę, czy szczepienie przeciw COVID-19 osób spoza grupy „zero” odbyło się zgodnie z zasadami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej