RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pasze GMO. Wchodzą w życie nowe przepisy

Polska importuje rocznie ok. 2,5 mln ton genetycznie modyfikowanej śruty sojowej (fot. Shutterstock/andriano.cz, zdjęcie ilustracyjne)
Polska importuje rocznie ok. 2,5 mln ton genetycznie modyfikowanej śruty sojowej (fot. Shutterstock/andriano.cz, zdjęcie ilustracyjne)

Zgodnie z wchodzącymi 1 stycznia w życie przepisami, pasze zawierające genetycznie zmodyfikowane składniki (GMO) będzie można stosować dwa lata dłużej, czyli do 1 stycznia 2023 roku. W ostatniej dekadzie termin zakazu stosowania takich pasz wielokrotnie przesuwano.

Żywność wolna od GMO będzie wyróżniona w sklepach

Przyjmiemy ustawę dot. znakowania żywności wolnej od GMO – poinformował Jan Krzysztof Ardanowski podczas debaty o polskim rolnictwie „Czy wiemy, co...

zobacz więcej

1 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o paszach, która zmienia przepisy z 2006 roku. Wówczas do ustawy wpisano zakaz skarmiania zwierząt paszami GMO. Mimo wpisania takiego zakazu, już wtedy wiadomo było, iż jego wykonanie nie będzie możliwe, dlatego ustalono, że przepis ten wejdzie w życie dopiero w 2008 roku.

Termin ten był jednak przesuwany kolejnymi nowelizacjami w 2008, 2013, 2017, i w 2019 roku. Gdyby nie kolejna nowela przepisów, to zakaz stosowania pasz GMO wszedłby w życie od nowego roku.

W trakcie prac nad nowym prawem w parlamencie padały też inne propozycje, by przesunąć termin zakazu o 3 lata, dwa i cztery lata. Ostatecznie zdecydowano jednak, by zakaz zaczął obowiązywać za dwa lata.

Przedstawiciele branży paszowej wskazywali, że zakaz powinien zacząć obowiązywać za cztery lata, gdyż obecnie nie ma możliwości zastąpienia śruty sojowej zawierającej GMO innymi rodzajami białek. Deklarowali jednocześnie, że przemysł paszowy będzie skupował krajowy surowiec – rośliny bobowate i strączkowe, by zwiększać ich udział w paszach.

Importowana, genetycznie modyfikowana śruta sojowa stanowi 70 proc. udziału w produkcji pasz. Z kolei rodzima produkcja białka stanowi około 26-30 proc. i w głównej mierze składają się na nią nasiona roślin strączkowych, suszone wywary oraz poekstrakcyjna śruta rzepakowa.

Polska importuje rocznie około 2,5 miliona ton genetycznie modyfikowanej śruty sojowej. Wykorzystuje się ją do produkcji pasz dla drobiu i trzody chlewnej.

źródło:

Zobacz więcej