RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Orwell i Shaw już w domenie publicznej

Prawa autorskie wygasają 70 lat po śmierci twórcy (fot. Pexels)
Prawa autorskie wygasają 70 lat po śmierci twórcy (fot. Pexels)

George Orwell, Bernard Shaw, Wojciech Weiss są między twórcami, których dzieła wraz 1 stycznia 2021 roku trafiły do domeny publicznej. Oznacza to, że prawa autorskie je chroniące wygasły – od tego momentu będą one mogły być swobodnie wykorzystywane.

Odnaleziono dzieło Wyczółkowskiego. Dotąd sądzono, że spalili je Niemcy [WIDEO]

Dzieło, które uratował zbieg okoliczności: do muzeum okręgowego w Bydgoszczy powróciła praca Leona Wyczółkowskiego „Wisła pod Grudziądzem”, uznana...

zobacz więcej

Co roku 1 stycznia na całym świecie otwiera się dostęp do nowych zasobów, które przestały podlegać prawu autorskiemu i przeszły do domeny publicznej. Obecnie obowiązujący w Polsce okres trwania praw autorskich to 70 lat po śmierci autora.

To oznacza, że 1 stycznia każdego roku (prawa wygasają ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego) do domeny publicznej przechodzą utwory twórców zmarłych 70 lat wcześniej, w roku 2021 – zmarłych w 1950 roku. Od tego momentu będą one mogły być swobodnie wykorzystywane: stają się powszechnie dostępne.

Do domeny publicznej przeszły właśnie dzieła takich autorów jak George Orwell autor „Folwarku zwierzęcego” oraz irlandzki dramaturg i prozaik Bernard Shaw. Wśród nich są także polscy twórcy jak malarze Wojciech Weiss i Teresa Żarnowerówna, historyk literatury, krytyk literacki Wacław Borowy czy też prawnik, reporter, publicysta, literat Ksawery Pruszyński. W 1950 roku zmarł także mazurski pisarz języka niemieckiego, autor między innymi „Dzieci Jerominów” Ernst Wiechert a także piosenkarka Hanka Ordonówna.

Pojęcie domeny publicznej nie jest terminem prawniczym. To koncepcja, zgodnie z którą istnieje pewna sfera, w której znajdują się utwory niepodlegające ochronie prawa autorskiego. Utwory znajdujące się w domenie publicznej można swobodnie wykorzystywać (w dowolnym celu, również komercyjnym), kopiować, modyfikować i rozpowszechniać.

źródło:

Zobacz więcej