RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Naukowcy mają metodę wykrywania koronawirusa w powietrzu

Walka z koronawirusem cały czas trwa (fot. PAP/EPA/Miguel Lemus)
Walka z koronawirusem cały czas trwa (fot. PAP/EPA/Miguel Lemus)

Naukowcy z Hiszpanii opracowali metodę wykrywania obecności cząsteczek koronawirusa w powietrzu. Dzięki niej przygotowano prototyp urządzenia sprawdzającego bezpieczeństwo epidemiczne pomieszczeń.

Ryzyko zgonu po infekcji SARS-CoV-2 pięć razy większe niż przy grypie typu A

Ryzyko śmierci po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 jest pięć razy większe niż u osób chorujących na grypę, wynika z badania przeprowadzonego przez...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Władze Politechniki w Walencji (UPV) poinformowały, że docelowo nowe urządzenie mogłoby funkcjonować w miejscach użyteczności publicznych, takich jak biura, sale wykładowe, kina, placówki gastronomiczne czy środki komunikacji miejskiej.

Niewielkich rozmiarów sprzęt ma formę prostokątnego pojemnika. Na bieżąco analizuje on zawartość aerozoli obecnych w powietrzu. Jego najważniejszy element stanowi bioczujnik zawierający przeciwciała, które pozwalają stwierdzać w powietrzu obecność cząsteczek SARS-CoV-2.

Wysoką skuteczność nowego urządzenia identyfikującego koronawirusa potwierdzono w ramach dotychczasowych badań. – W razie skoncentrowania się w powietrzu krytycznego poziomu SARS-CoV-2 opracowane przez nas urządzenie wydaje sygnał ostrzegawczy (...) – alarmujący, że w pomieszczeniu występuje nagromadzenia koronawirusa groźne dla zdrowia obecnych tam osób – mówi Augusto Juste z UPV.

Działanie prototypu urządzenia do wykrywania koronawirusa w powietrzu od kilku dni jest testowane w uniwersyteckim szpitalu w Castellon de la Plana, w północnej części wspólnoty autonomicznej Walencji.

Juste zaznaczył, że dotychczas żaden ośrodek naukowy nie opracował podobnego prototypu. Naukowcy wstępnie szacują, że po wprowadzeniu na rynek nowego sprzętu jego cena nie będzie wysoka.

źródło:

Zobacz więcej