RAPORT

Wojna na Ukrainie

Noworoczne orędzie prezydenta RP. „Wierzę, że będzie to dobry rok dla Polski i Polaków!”

– Był to rok pełen dramatów, wyrzeczeń i cierpienia. Z głębokim współczuciem obejmuję rodziny pogrążone w smutku po stracie bliskich. Niech Nowy Rok przyniesie państwu pocieszenie i ukojenie – mówił rozpoczynając swoje noworoczne orędzie prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że „my, Polacy, wykazaliśmy się olbrzymią determinacją i poświęceniem w walce z pandemią koronawirusa”.

Premier: To był trudny rok. O północy startuje nowa dekada

To był trudny rok – napisał premier Mateusz Morawiecki, podsumowując kończący się 2020 r. „O północy startuje nowa dekada. Życzę sobie i Państwu,...

zobacz więcej

– Pokazaliśmy to, co w nas najlepsze: solidarność, życzliwość, gotowość do współpracy, zrozumienie; serdecznie za to dziękuję – powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu noworocznym.

– W nadchodzącym roku musimy wzmocnić polską gospodarkę; od nas zależy, jak szybko wrócimy na ścieżkę dynamicznego wzrostu - mówił. Jak dodał, witamy nowy 2021 rok „mądrzejsi o trudne doświadczenia”, z nadzieją, że będzie lepszy niż 2020 r.

Testowanie nauczycieli na obecność koronawirusa. Imponująca liczba chętnych

Testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2 odbędzie się między 11 a 15 stycznia 2021 r. Badania będą dobrowolne i...

zobacz więcej

Uratowano miliony miejsc pracy


Prezydent podziękował w szczególności „tym, którzy stoją na pierwszej linii frontu walki z pandemią: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom, diagnostom i wszystkim służbom medycznym”, a także żołnierzom Wojska Polskiego i funkcjonariuszom innych służb mundurowych oraz wolontariuszom wspomagającym działania medyczne i opiekuńcze.

Podziękował też nauczycielom, „którzy od wielu miesięcy pełnią swoją ogromnie ważną misję w całkowicie nowych warunkach”, a także „przedsiębiorcom, którzy mimo epidemii dają świadectwo swoich kompetencji i umiejętności, a zarazem dbają o miejsca pracy, swoich współpracowników i ich rodziny”.

– Uratowanie milionów miejsc pracy Polek i Polaków to jeden z największych sukcesów tego mijającego roku. Dzięki szybkim i zdecydowanym działaniom - dzięki przeznaczeniu ponad 100 miliardów złotych na pomoc dla polskich firm - udało się mimo kryzysu nie dopuścić do powrotu masowego bezrobocia. Działania te muszą być kontynuowane w nadchodzącym roku, szczególnie w odniesieniu do branż, które zostały najmocniej dotknięte skutkami pandemii – oświadczył prezydent.

Nowe restrykcje. Rzecznik rządu podał datę

Około 10 stycznia będą podejmowane decyzje dotyczące obecnie obowiązujących obostrzeń związanych z epidemią COVID-19 – zapowiedział rzecznik rządu...

zobacz więcej

Prezydent podziękował za głosy


Andrzej Duda podkreślił, że rok 2020 był wyjątkowy nie tylko ze względu na pandemię koronawirusa, ale także ze względu na wybory prezydenckie. Jak mówił, „choć przeprowadzenie ich w sposób bezpieczny nie było proste, udało się to zrobić”. – Ponad 20 milionów obywateli poszło do urn, wiedząc, że każdy głos ma znaczenie. Chcę dzisiaj za to raz jeszcze podziękować wszystkim moim Rodakom, niezależnie od tego, na kogo Państwo głosowali. Rekordowa frekwencja daje silny demokratyczny mandat. To także dowód stabilności i dojrzałości naszej polskiej demokracji. Ogromnie za ten dowód dziękuję – powiedział prezydent.

Podkreślił, że cały świat zmaga się z kolejną falą epidemii; cała Europa wprowadza obecnie niezwykle surowe restrykcje i obostrzenia. – Także nas czekają kolejne wyrzeczenia podczas najbliższych miesięcy i trudnych zmagań z epidemią – powiedział prezydent.

Andrzej Duda wskazał, że od 28 grudnia obowiązuje narodowa kwarantanna. – Podejmujemy ten wysiłek, bo wiemy, że tylko zdecydowane działania zahamują rozwój epidemii. Jesteśmy mądrym, odpowiedzialnym narodem i jestem przekonany, że ze zrozumieniem podejdziemy do niezbędnych ograniczeń, kierując się troską o zdrowie i bezpieczeństwo każdego z nas – oświadczył prezydent.

TVP Info: Szczepienia w Szpitalu Narodowym. W roli pacjentów byli ministrowie zdrowia [WIDEO]

Rusza akcja szczepienia w Szpitalu Narodowym. W TVP Info można było zobaczyć relację z zaszczepieni byłych ministrów zdrowia Konstantego Radziwiłła...

zobacz więcej

Program szczepień


Według Andrzeja Duday nowy 2021 rok będzie czasem stopniowego powrotu do normalnego życia. – Nadzieję daje nam narodowy program szczepień. Ufamy, że szczepionka pozwoli uporać się z pandemią i pomoże nam wrócić do normalności – powiedział prezydent.

Zaznaczył, że od wielu miesięcy angażował się w działania, które miały zapewnić Polakom szybki dostęp do szczepień przeciwko COVID-19. – Działania te we współpracy z naszymi partnerami z Unii Europejskiej zakończyły się sukcesem. Dziś jesteśmy gotowi do przeprowadzenia programu szczepień na masową skalę – oświadczył prezydent Duda.

Jak mówił, w ostatnich tygodniach rozmawiał na temat szczepionki z wieloma ekspertami, lekarzami i naukowcami. – Zgodnie podkreślają, że szczepionka jest skuteczna i bezpieczna. Apelują, żeby skorzystać z tej wielkiej szansy. Przyłączam się do tych apeli. Sam oczywiście także wezmę udział w Narodowym Programie Szczepień – zapewnił.

W rok 2021 idziemy z nadzieją


– Oby rychło nastąpił czas powrotu do normalnego funkcjonowania wszystkich instytucji prywatnych i publicznych – powiedział.

– Życie codzienne w czasach pandemii mocniej niż dotychczas uświadomiło nam, jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem. Dlatego jest to także czas wielkiej serdeczności, otwartości, gotowości do niesienia pomocy i wsparcia drugiemu człowiekowi. Życzę Państwu, żeby to dobro pozostało z nami i w nas także po zakończeniu pandemii – powiedział prezydent. – Wejdźmy w nowy 2021 rok mocni wiarą we własne siły i nadzieją na sprostanie wszelkim wyzwaniom, które w tych najbliższych dwunastu miesiącach czekają nas w życiu prywatnym i zawodowym. Wierzę, że będzie to dobry rok dla Polski i Polaków! – zakończył orędzie prezydent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej