RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Problem z jawnością apologety... jawności. Komitet Hołowni ukarany

Co o jawności finansowania działalności politycznej mówił Szymon Hołownia? (fot. PAP/Paweł Supernak)
Co o jawności finansowania działalności politycznej mówił Szymon Hołownia? (fot. PAP/Paweł Supernak)

Jawność finansowania partii politycznych jest fikcją – przekonywali nie tak dawno przedstawiciele ruchu Polska 2050, a Szymon Hołownia prezentował założenia do projektu nowelizacji ustaw w zakresie jawności. Sieć Obywatelska Watchdog Polska, która pytała o wydatki komitety wyborcze kandydatów na prezydenta, informuje, że to komitet Hołowni jako jedyny nie wypełnił ciążących na nim obowiązków, za co został ukarany przez sąd grzywną. Kwota? „Śmiesznie” niska – opisuje organizacja.

Kto finansuje Szymona Hołownię? Są nazwiska

Kto ze świata wielkiego biznesu III RP stoi za plecami Szymona Hołowni, który walczący o fotel prezydenta RP? Jak wielkie pieniądze wpompowano już...

zobacz więcej

Szymon Hołownia w wyborach prezydenckich zdobył 13,87 proc. głosów, zajmując w pierwszej turze trzecie miejsce.

Jeszcze w trakcie kampanii PKW sygnalizowała wątpliwości w kwestii internetowej zbiórki kandydata na prezydenta.

Chciał jawności, sam odmawia wyjaśnień


Z pytaniami o wydatki na badania opinii publicznej, ekspertyzy czy analizy zwróciła się do Komitetu Wyborczego Szymona Hołowni – podobnie jak innych kandydatów – Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Jak informuje organizacja, KW Hołowni nie tylko nie odpowiada na wnioski o udostępnienie informacji publicznej, na co ma 14 dni, ale też nie przekazuje skarg na bezczynność w ustawowym terminie 30 dni. Taki obowiązek nakłada ustawa Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

W związku z tym, działacz Watchdog skierował wniosek o wymierzenie grzywny Komitetowi Szymona Hołowni. Sprawą zajął się Sąd Administracyjny w Warszawie w połowie grudnia, uznając, że „obowiązek przekazania sądowy akt sprawy i odpowiedzi na skargę, poza nadzwyczajnym przypadkiem wymienionym w art. 54 § 3 p.p.s.a., ma charakter bezwzględny”.

Zobacz także: Jak zmieniały się poglądy lidera Polski 2050 „Organ, za pośrednictwem którego skarga została wniesiona, co do zasady zawsze zobowiązany jest przekazać ją do sądu administracyjnego, niezależnie od tego, czy w jego ocenie brak ku temu racjonalnych powodów” – wskazano w uzasadnieniu.

Konto Hołowni i Trzaskowskiego prowadzi ta sama osoba? Wpadka kandydatów

„Zapraszam na porannego live” – napisał na Twitterze Szymon Hołownia. Jednak najwyraźniej pomylił linki. Zamiast do swojej transmisji, zalinkował...

zobacz więcej

Watchdog Polska przypomina, że Hołownia w jednym ze swoich wystąpień stwierdził, że „nie było czasu na zajmowanie się wnioskami”.

Szokująca wysokość kary dla Hołowni


WSA w Warszawie zasądził grzywnę w wysokości... 300 zł. Jak ocenia organizacja, to „śmieszka kwota”.

„Cieszy nas, że ruch Szymona Hołowni podejmuje inicjatywy mające na celu zwiększenie jawności, wypadłby jednak dużo wiarygodniej, gdyby zaczął od respektowania prawa do informacji” – konstatuje Watchdog.

źródło:
Zobacz więcej