RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Rząd „zwolnił zagraniczne banki z podatku”? Resort finansów wyjaśnia

Nowe przepisy mają być zachętą do inwestowania w Polsce (fot. Shutterstock/Tomasz Warszewski)
Nowe przepisy mają być zachętą do inwestowania w Polsce (fot. Shutterstock/Tomasz Warszewski)

W opublikowanym przed świętami Bożego Narodzenia rozporządzeniu ministra finansów określono nowe zasady opodatkowania części instytucji finansowych inwestujących w polskie obligacje skarbowe. W mediach pojawiły się komentarze sugerujące, że w czasie kryzysu i pandemii COVID-19 rząd PiS zwalnia zagraniczne banki z podatku. To manipulacja. Nowe przepisy w rozmowie z portalem tvp.info wyjaśnia rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Iwona Prószyńska.

Waloryzacja emerytur i rent – wzrosną nie tylko świadczenia

Dzięki waloryzacji emerytur i rent w 2021 roku w górę pójdą nie tylko świadczenia, ale też m.in. dodatek pielęgnacyjny wypłacany osobom powyżej 75...

zobacz więcej

„Rząd PiS, który zapowiadał uszczelnienie systemu podatkowego, zwalnia zagraniczne banki z opodatkowania” – donosi część mediów, które opierają się na wpisach w sieci manipulujących treścią rozporządzenia ministra finansów.

Banki centralne zwolnione z części opodatkowania


Chodzi o rozporządzenie, jakie szef resortu Tadeusz Kościński podpisał 22 grudnia „w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) banków centralnych”.

Już z samego wstępu do nowych przepisów łatwo wywnioskować, że nie chodzi po prostu o „zagraniczne banki”, co sugerowałoby zwolnienie z podatku także instytucje komercyjne, ale o banki centralne.

– Zgodnie z rozporządzeniem podatek nie będzie pobierany od dochodów (przychodów) zagranicznych banków centralnych i tylko z tytułu odsetek lub dyskonta od obligacji skarbowych wyemitowanych na rynek krajowy oraz z tytułu odpłatnego zbycia tych obligacji – mówi portalowi tvp.info rzeczniczka resortu finansów Iwona Prószyńska.

„Najbardziej pożądana grupa inwestorów”


Jak wyjaśnia, celem przepisów jest stworzenie oraz utrzymanie silnej bazy najbardziej wartościowych inwestorów instytucjonalnych, jakimi są właśnie banki centralne, nabywających polskie papiery wartościowe. – To z kolei może bezpośrednio pozytywnie wpływać na obniżenie kosztów obsługi zadłużenia Skarbu Państwa przez zwiększenie popytu na instrumenty emitowane na rynku – wskazuje Prószyńska.

Kalendarz dni wolnych 2021. Kiedy wypadają święta i długie weekendy?

Prawie połowa z 13 dni świątecznych w nadchodzącym roku przypadnie w weekend. Jak zaplanować urlop, by dobrze wykorzystać dni wolne od pracy w 2021...

zobacz więcej

Zdaniem resortu finansów banki centralne są najbardziej pożądaną i w ostatnich latach bardzo aktywną grupą inwestorów, a opodatkowanie zmniejsza konkurencyjność polskich papierów wartościowych na rynku.

Zachęta do inwestycji w polskie obligacje


– Relatywnie duży udział banków centralnych stanowi zarówno zachętę dla innych długoterminowych inwestorów instytucjonalnych, jak i świadczy o wzroście znaczenia polskich instrumentów dłużnych w portfelach instytucji prowadzących politykę monetarną na świecie – mówi nam rzeczniczka resortu finansów.

Jak podkreśla Prószyńska, przecinając kłamliwe teorie, przepisy rozporządzenia nie dotyczą zagranicznych banków komercyjnych .

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej