RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Podsumowanie przygotowań do budowy CPK

Prace budowlane mają się rozpocząć w 2023 roku (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)
Prace budowlane mają się rozpocząć w 2023 roku (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

Wybór doradcy strategicznego, rozpoczęcie wykupu gruntów oraz wytyczenie kolejowych korytarzy transportowych. Tak wyglądały przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w 2020 roku. W myśl planów zasadnicze prace budowlane mają się rozpocząć w 2023 roku.

Setki milionów pasażerów kolei dalekobieżnej po uruchomieniu CPK

Po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego można spodziewać się blisko 120 mln pasażerów kolei dalekobieżnej rocznie – poinformowała spółka,...

zobacz więcej

Jak mówi prezes spółki odpowiedzialnej za budowę CPK Mikołaj Wild, jednym z elementów przygotowań w tym roku było opracowanie programu wieloletniego. Trwało to trzy lata. W planie zawarte są niezbędne procedury, które mają doprowadzić do sprawnego przeprowadzenia zasadniczych prac budowlanych.

Jednym z elementów Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie sieć szybkiej kolei, dzięki której dojazd do portu lotniczego Solidarność w Baranowie między Warszawą a Łodzią niemal z każdego większego miasta w Polsce nie przekroczy 2,5 godzin.

W pierwszym kwartale tego roku wytyczono korytarze transportowe, w których powstaną poszczególne odcinki. Przedstawiciele spółki zaznaczają jednocześnie, że są to jedynie wstępne koncepcje, a ostateczny przebieg linii kolejowych może się różnić o tych propozycji. W trzecim kwartale tego roku spółka ogłosiła rozpoczęcie inwentaryzacji środowiskowych na terenach, na których powstaną szlaki kolejowe.

Pod koniec tego roku wybrano doradcę strategicznego. Został nim międzynarodowy port lotniczy dla Seulu – stolicy Korei Południowej. Doradca będzie przekazywał swoje know – how w zakresie planowania i budowy lotniska.

W tym roku nie udało się natomiast wyłonić firmy, która przygotuje tak zwany plan generalny lotniska. Przetarg w tej sprawie został unieważniony. W myśl rządowych planów pierwsi pasażerowie skorzystają z Centralnego Portu Komunikacyjnego pod koniec 2027 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej