RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe i dostał od OMON-u czarny beret

Łukaszenka wręczył odznaczenia państwowe przedstawicielom MSW (fot. Reuters)
Łukaszenka wręczył odznaczenia państwowe przedstawicielom MSW (fot. Reuters)

Alaksandr Łukaszenka wręczył odznaczenia państwowe przedstawicielom struktur siłowych zaangażowanych w tłumienie protestów na Białorusi. Sam zaś dostał od OMON-u czarny beret za „szczególne zasługi”.

Kreml chce reformować Białoruś. Łukaszenka może się obawiać

Rosyjski portal „The Insider”, znany ze swoich artykułów śledczych dotyczących działań Kremla, opublikował dokumenty, które mają świadczyć o...

zobacz więcej

– Jeśli ludzie w mundurach na darmo jedli chleb, jeśli by w czasie tych sierpniowych dni zawahali się, żylibyśmy dzisiaj w innym kraju. Czy w ogóle byśmy żyli, czy istniał by ten kraj... – rozważał Łukaszenka podczas wizyty w stołecznym oddziale OMON-u, milicji specjalnego przeznaczenia, który odegrał kluczową rolę w tłumieniu protestów na Białorusi.

– Każdy funkcjonariusz i żołnierz, człowiek w mundurze, powinien wiedzieć i rozumieć, że po naszej stronie jest prawo i że są chronieni przez państwo – zapewnił. Według niego „ludzie wierzą w struktury siłowe i wiedzą, że zawsze przyjdą im one na pomoc”.

Łukaszenka wręczył odznaczenia państwowe przedstawicielom MSW, ministerstwa obrony, Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego i innych struktur siłowych.

Łukaszenka z czarnym beretem


Z kolei dowódca mińskiego OMON-u wręczył białoruskiemu przywódcy czarny beret OMON-u za szczególne zasługi. – Był pan z nami w szeregach bojowych i teraz jest pan pełnowartościowym omonowcem – oświadczył Dzmitry Bałaba. – Bunt, blitzkrieg i kolorowa rewolucja nie udały się – powiedział Łukaszenka. Znowu oskarżył Zachód o zwiększanie potencjału wojskowego u białoruskich granic, a Polskę i Litwę określił jako „poligony regularnych manewrów i ćwiczeń wojsk NATO”.

O organizację ulicznych zamieszek oskarżył „dyrygentów” z zagranicy i kolaboracjonistów wewnątrz kraju, których porównał do pomocników hitlerowskiej III Rzeszy.

źródło:

Zobacz więcej