RAPORT

Pogarda

Hiszpania: Rodziny za odmowę zaszczepienia seniorów mogą stracić nad nimi opiekę

Większość Hiszpanów nie zamierza się szczepić przeciwko Covid-19 (fot. David Ramos/Getty Images)
Większość Hiszpanów nie zamierza się szczepić przeciwko Covid-19 (fot. David Ramos/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rodziny, które odmówią zaszczepienia seniorów przeciwko Covid-19, mogą stracić nad nimi opiekę - wynika z komunikatu prokuratury w Sewilli, na południu Hiszpanii.

„Nazistowskie muzeum” i interesy z mafią. Dwaj Niemcy podejrzani o handel bronią

Hiszpańska policja aresztowała dwóch Niemców, którzy od lat mieli sprzedawać broń wojskową handlarzom narkotyków. W domu jednego z mężczyzn odkryto...

zobacz więcej

Jak poinformował Norberto Sotomayor z regionalnej prokuratury w Sewilli, członkowie rodzin osób starszych odmawiający poddania ich szczepieniom „powinni liczyć się z możliwością utraty prawa do opieki” nad tymi seniorami.

Podczas wtorkowej rozmowy z hiszpańskimi mediami przedstawiciel prokuratury stwierdził, że jego ostrzeżenie wynika z przypadku rodziny, która zakazała szczepienia sędziwego członka familii przebywającego w jednym z domów spokojnej starości w prowincji Sewilla. Dodał, że spodziewa się kolejnych takich przypadków.

W Hiszpanii możliwe są przymusowe szczepienia


– Jeśli nie ma przeciwwskazań dla seniora do poddania go szczepieniom, rodzina nie może odmówić. W przypadku opiekunów istnieje bowiem zasada, że troszczą się oni o zdrowie osoby sobie powierzonej – stwierdził Sotomayor.

Badania przeprowadzane w Hiszpanii dowodzą, że wciąż większość obywateli tego kraju nie zamierza się szczepić przeciwko Covid-19. Na początku grudnia deklaracje chęci szczepienia się składało niewiele ponad 30 proc. Hiszpanów.

Według części hiszpańskich komentatorów w sytuacji nasilania się epidemii Covid-19 oraz masowego odmawiania przyjęcia szczepionki rząd może zastosować ustawę z 1986 roku, która upoważnia władze do nakazywania obywatelom konieczności szczepień. Rząd Hiszpanii skorzystał z niej tylko raz, w 2010 roku, kiedy nakazał szczepienia ponad 30 uczniów szkoły w Grenadzie, w której wystąpiły przypadki odry. Rząd Pedra Sancheza zlecił przygotowanie rejestru osób, które odmówią przyjęcia szczepionki. Wprowadzona 21 grudnia do ogólnokrajowej strategii szczepień konieczność utworzenia takiego spisu przewiduje, że obywatele odmawiający udziału w szczepieniach będą musieli podać władzom sanitarnym powód swojej odmowy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej