RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wydatki na służbę zdrowia czy edukację to „haracz”? Tak uważa senator Gawłowski

Znany z problemów z prawem senator Stanisław Gawłowski znów budzi kontrowersje. Tym razem napisał na Twitterze, że wydatki państwa na służbę zdrowia, emerytury, renty, oświatę i bezpieczeństwo stanowią „haracz”. Wpis krytykują politycy różnych opcji. Sprawę opisuje portal TVP3 Szczecin.

Gawłowski o haraczu na służbę zdrowia

Senator Stanisław Gawłowski znowu zaskakuje. Tym razem stwierdził, że wydatki państwa na służbę zdrowia, emerytury, renty, oświatę i bezpieczeństwo...

zobacz więcej

Gawłowski opublikował grafikę ilustrującą procentowy podział środków z budżetu państwa na niektóre cele, m.in. na politykę społeczną, służbę zdrowia, oświatę czy bezpieczeństwo. „Ile płacimy haraczu?” – napisał.

Krytyka wpisu


Grafika wywołała sporo kontrowersji.

– To nie jest żaden haracz, tylko to są koszty, które państwo musi ponosić, by w ogóle funkcjonować – skomentował dr hab. Maciej Drzonek, prof. US, politolog.

– To jest istota państwa, w którym te podatki płacimy po to, by państwo organizowało właśnie te wszystkie rzeczy, które zostały wymienione jako haracz. Być może zupełnie pomyliły mu się pojęcia albo może żyje w jakimś innym świecie, w którym haracz jest słowem naturalnym – uważa Artur Wezgraj, przewodniczący klubu Bezpartyjni w sejmiku wojewódzkim.

Gawłowski z nowym, ważnym stanowiskiem. Zdecydowana reakcja wicemarszałka Senatu

Senator Stanisław Gawłowski – obecnie niezrzeszony, wcześniej czynny polityk PO – został zgłoszony jako kandydat na przewodniczącego jednej z...

zobacz więcej

Sprawę skomentował również Leszek Dobrzyński, poseł PiS: „Mam nadzieję, że nie jest to powrót do myśli Platformy Obywatelskiej, żeby służba zdrowia była w prywatnych rękach i że nie jest to zachęta do tego, by ta służba zdrowia była w pełni płatna z naszych prywatnych kieszeni”.

„Pisać o wydatkach na służbę zdrowia per »haracz« w dobie pandemii to jak splunięcie w twarz jej wszystkim ofiarom i medykom, którzy ratują nas przed totalną katastrofą. Obrzydliwe” – pisze działacz miejski Jan Śpiewak.

„»HARACZU«, Panie Gawłowski? Z tego haraczu ktoś Panu kiedyś uratuje życie w szpitalu, z tego haraczu Pańskie dzieci ma kto uczyć, a Pańscy rodzice nie umierają z głodu” – pisze rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska.

Problemy senatora z prawem


Według Prokuratury Krajowej Gawłowski, gdy był sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska w rządach PO-PSL (w latach 2007-15), dopuścił się siedmiu przestępstw. Pięć z nich ma charakter korupcyjny.

Zdaniem śledczych prominentny polityk PO przyjął ponad 730 tys. zł w postaci gotówki, dwóch luksusowych zegarków i nieruchomości w Chorwacji. W zamian miał oferować m.in. pomoc przy zdobywaniu wielomilionowych kontraktów od Zarządu Melioracji.

Były sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej miał też nakłaniać przedsiębiorcę z Darłowa Krzysztofa B. do wręczenia co najmniej 200 tys. zł łapówki dyrektorowi Zarządu Melioracji. Gawłowski miał ujawnić informację niejawną i popełnić plagiat w pracy doktorskiej.

źródło:
Zobacz więcej