RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mongolskie zioła w kremie przeciw promieniom UV. Mają hamować rozwój komórek rakowych

Uczelnia otrzymała wsparcie w wysokości ponad 171,5 tys. zł (fot. Shutterstock/verona studio)
Uczelnia otrzymała wsparcie w wysokości ponad 171,5 tys. zł (fot. Shutterstock/verona studio)

Naukowcy z Katedry Kosmetologii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w Rzeszowie opracowali krem, który ma kompleksowo chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego (UV). Innowacyjnym składnikiem kremu jest ekstrakt z mongolskich ziół.

Jego gen może pomóc zwalczyć COVID-19. Bliżej do skutecznego leku

Białko kodowane przez gen odziedziczony po neandertalczykach może chronić przed ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 - wykazały badania...

zobacz więcej

Stworzenie receptury kremu oraz wykonanie wszystkich niezbędnych prac badawczych zostało sfinansowane w ramach konkursu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji w Rzeszowie. Uczelnia otrzymała wsparcie w wysokości ponad 171,5 tys. zł.

Mongolska mieszanka


Jak poinformowała dyrektor Centrum Wdrożeniowo-Usługowego WSIiZ Timea Sulenta-Pluta, pomysł na stworzenie kremu powstał podczas badań właściwości roślin wykorzystywanych w medycynie naturalnej krajów azjatyckich. Badania te prowadzone były przez pracowników Katedry Kosmetologii WSIiZ.

– Te rośliny to migdałeczniki beliryca i chebułowiec oraz gardenia jaśminowata, zioła rosnące w Mongolii. Posiadają właściwości antybakteryjne, prozdrowotne oraz odtruwające organizm człowieka. Spowalniają procesy starzenia organizmu i zapobiegają rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Wykorzystaliśmy mieszankę sproszkowanych owoców z tych roślin. Opracowano ekstrakt, który może być wykorzystany w recepturze kremu – dodała.

Ekstrakty zostały poddane licznym badaniom, mającym na celu potwierdzenie ich kosmetycznych właściwości. Jak podano, analizy ekstraktu z mongolskiej mieszanki ziołowej wykazały, że składnik ten ma wysoki potencjał zapobiegający powstawaniu przebarwień skórnych. Ma hamować namnażanie komórek nowotworowych, różnych typów nowotworów skóry.

Ostateczna receptura kremu została poddana badaniom potwierdzającym jego właściwości promieniochronne (wysoki filtr przeciwsłoneczny SPF 50+) oraz bezpieczeństwo stosowania. Jak zapewniono, działanie promieniochronne kremu zostało potwierdzone również niezależnymi badaniami w laboratorium zewnętrznym.

Rzucanie palenia. E-papierosy są szkodliwe, ale w tym pomagają

Najnowsze analizy z Hiszpanii wskazują, że 9 na 10 osób korzystających tam z e–papierosów ograniczyło lub porzuciło nałóg dzięki wapowaniu....

zobacz więcej

Kompleksowa ochrona przed promieniowaniem UV


Naukowcy z WSIiZ zgłosili patent na działanie ekstraktu z mongolskich ziół oraz recepturę przygotowanego przez nich kremu w Urzędzie Patentowym RP.

Jak przekonuje Sulenta-Pluta, krem zapewnia kompleksową ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

– Zawarty w nim składnik aktywny w postaci ekstraktu z ziół mongolskich pozwolił na zmniejszenie zawartości mineralnych i syntetycznych filtrów UV w jego recepturze, nadając mu dodatkowe właściwości zapobiegające powstawaniu przebarwień i hamujące proliferację komórek nowotworowych skóry, takich jak czerniak złośliwy. Obecnie na rynku nie ma preparatu, który posiada tak szerokie działanie – zaznaczyła.

Naukowcy z WSIiZ posiadają pełną dokumentację dotyczącą receptury kremu, jego właściwości oraz bezpieczeństwa stosowania konieczną do wprowadzenia produktu na rynek. Dzięki współpracy z Podkarpackim Centrum Innowacji będą chcieli zainteresować swoim kremem przemysł farmaceutyczny w kraju i zagranicą.

źródło:

Zobacz więcej