RAPORT

Pogarda

Historyczny moment. Umowa między Unią Europejską a Wielką Brytanią podpisana

Najnowsze

Popularne

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpisali w Brukseli nową umowę handlową z Wielką Brytanią. Wczoraj ustalenia Brukseli z Londynem zatwierdziły kraje unijne. Nowa umowa wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.

„Tańsza i łatwiejsza w dystrybucji”. Kolejna szczepionka zatwierdzona w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zatwierdziła szczepionkę przeciwko COVID-19 koncernu AstraZeneca i Uniwersytetu w Oxfordzie –...

zobacz więcej

Podpisanie dokumentu odbywa się etapami. Po złożeniu podpisów w Brukseli brytyjskim samolotem wojskowym poleci ona do Londynu, gdzie podpisze ją premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Zakończy to kolejny etap brexitu.

Samolotem do Johnsona, a następnie królowej


Jednocześnie nad ratyfikacją porozumienia z Unią Europejską zagłosują dziś brytyjscy posłowie i lordowie. Arytmetyka parlamentarna wskazuje, że przyjęcie umowy jest formalnością. Wieczorem umowę podpisze królowa.

W sprawie tego konkretnego dokumentu negocjacje pomiędzy Brukselą a Londynem trwały od marca. Strony osiągnęły porozumienie 24 grudnia. Dzięki niemu od Nowego Roku nie wejdą w życie cła i inne ograniczenia handlu, które byłyby dotkliwe dla obu stron.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej