RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ryzyko zgonu po infekcji SARS-CoV-2 pięć razy większe niż przy grypie typu A

Czynnikiem zwiększającym śmiertelność jest m.in. ciężki przebieg choroby (fot. PAP/EPA/A.CARCONI)
Czynnikiem zwiększającym śmiertelność jest m.in. ciężki przebieg choroby (fot. PAP/EPA/A.CARCONI)

Ryzyko śmierci po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 jest pięć razy większe niż u osób chorujących na grypę, wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z amerykańskiego Ośrodka Kontroli i Przeciwdziałania Chorób (CDC), który przeanalizował przypadki ponad 10 tys. pacjentów.

„Koronawirus. Poradnik”. Co daje szczepienie? [WIDEO]

zobacz więcej

Według autorów studium głównymi czynnikami zwiększającymi śmiertelność pacjentów z COVID-19 w porównaniu z zakażonymi grypą A jest ciężki przebieg choroby przejawiający się m.in. koniecznością leczenia na oddziałach intensywnej terapii i podłączania do respiratorów.

Z badania, w którym uczestniczyli m.in. specjaliści z wydziału medycyny na amerykańskim Uniwersytecie Stanford w Kalifornii, wynika, że ryzyko zgonu na COVID-19 rośnie szczególnie u osób, które po infekcji koronawirusem leczone są na  oddziałach intensywnej terapii. 

Ze studium opublikowanego m.in. na hiszpańskim specjalistycznym portalu „Redaccion Medica” wynika, że podczas leczenia osób z COVID-19 mających trudności w oddychaniu zaobserwowano aż 17 możliwych powikłań, które mogą prowadzić do zgonu pacjentów.

Autorzy studium wskazali, że zakażeni koronawirusem aż 19-krotnie częściej zapadają na zespół ostrej niewydolności oddechowej niż pacjenci z grypą.

Co jest przeciwskazaniem do szczepienia przeciw COVID-19? Ekspertka wyjaśnia

Zanotowany wcześniej u pacjenta wstrząs anafilaktyczny na składniki szczepionki przeciw COVID-19 lub po podaniu jej pierwszej dawki jest...

zobacz więcej

Specjaliści z CDC odnotowali też, że osoby z COVID-19  blisko czterokrotnie częściej zapadają na odmę opłucnową, a także dwukrotnie częściej na zapalenie płuc w stosunku do  chorych na grypę. 

Poza stwierdzonym przez badaczy pięciokrotnie wyższym ryzykiem zgonu w przypadku zakażonych koronawirusem, pacjenci ci dłużej przechodzą też chorobę w porównaniu z osobami z grypą typu A.

Czarnoskórzy szybciej dochodzą do siebie


Specjaliści odnotowali, że szybciej po zakażeniu koronawirusem dochodzą do siebie pacjenci o czarnym kolorze skóry, mulaci, a także osoby z państw Ameryki Łacińskiej niż biali Amerykanie.

źródło:

Zobacz więcej