RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł prof. Tajchman, architekt i konserwator zabytków

Prof. Jan Tajchman w 1953 rok ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej (fot. Facebook/Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków Zarząd Główny)
Prof. Jan Tajchman w 1953 rok ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej (fot. Facebook/Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków Zarząd Główny)

Zmarł architekt, konserwator zabytków prof. Jan Tajchman — poinformował we wtorek zarząd główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Uczony związany był przez dziesięciolecia z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zmarł wybitny architekt Aleksander Franta

W wieku 94 lat zmarł wybitny architekt i wykładowca akademicki Aleksander Franta - projektant m.in. katowickiego osiedla Tysiąclecia, budynków...

zobacz więcej

„Z wielkim smutkiem informujemy, że 29 grudnia 2020 zmarł prof. dr hab. inż. arch. Jan Tajchman – wybitny uczony, człowiek powszechnie lubiany i szanowany” – poinformował zarząd główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

Jan Tajchman urodził się 21 maja 1929 r. w Krośniewicach. Studia ukończył na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej w 1953 roku. W 1962 r. został absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Siedem lat później ukończył kurs konserwatorski w Centro Internazionale di Studi per la Conservazione ed il Restauro dei Beni Culturali w Rzymie, a w 1974 r. obronił na Politechnice Wrocławskiej pracę doktorską.

Doktorem habilitowanym został w 1989 roku. W latach 1990-96 pełnił funkcję dziekana Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

W swojej pracy skupiał się głównie na problematyce historycznej i konserwatorskiej zabytków architektury. Przez dziesięciolecia działał m.in. w sekcji Architektury i Urbanistyki oraz Ochrony Zabytków IV Wydziału PAN (1969-92), Stowarzyszeniu Architektów Polskich (od 1954 r.), Stowarzyszeniu Historyków Sztuki (od 1964 r.), Stowarzyszeniu Konserwatorów Zabytków (od 1984 r.), Radzie Konserwatorsko-Budowlana Diecezji Toruńskiej (od 1994 r.).

Z wielkim smutkiem informujemy, że 29 grudnia 2020 zmarł prof. dr hab. inż. arch. JAN TAJCHMAN wybitny uczony, człowiek...

Pubblicato da Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków Zarząd Główny su Martedì 29 dicembre 2020


Przebudował Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. Architekt zmarł w wieku 75 lat

W wieku 75 lat zmarł architekt i urbanista Krzysztof Domaradzki – poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swojej karierze...

zobacz więcej

W 2005 roku otrzymał najwyższe odznaczenie przyznawane przez prezydenta Torunia — medal Thorunium.

Podkreślano, że to on wraz z prof. Marianem Arszyńskim był autorem dokumentacji opisowo-analitycznej, kartograficznej oraz fotograficznej do wniosku o wpisanie toruńskiego Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wpisu dokonano w 1997 roku.

„To wielka strata dla polskiej nauki, kultury i środowiska konserwatorskiego. Rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom Pana Profesora składam najszczersze wyrazy współczucia. Cieszę się, że mogłam poznać go osobiście. Był autorem licznych publikacji z zakresu ochrony i konserwacji obiektów architektonicznych, autorytetem, który zarażał pasją do piękna z przeszłości rzesze studentów i wykształcił pokolenia polskich konserwatorów zabytków” – napisała w mediach społecznościowych wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin. 

Bardzo smutna wiadomość na koniec roku. W wieku 91 lat odszedł prof. Jan Tajchman, wielka postać polskiej architektury,...

Pubblicato da Magdalena Gawin su Martedì 29 dicembre 2020

źródło:
Zobacz więcej