RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Moskwa wszczęła wobec Nawalnego sprawę karną. „Putin wpadł w histerię”

Nawalny ocenił, że „wygląda na to, że Putin wpadł w histerię”. (fot. REUTERS ATTENTION EDITORS)
Nawalny ocenił, że „wygląda na to, że Putin wpadł w histerię”. (fot. REUTERS ATTENTION EDITORS)

Wobec rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego wszczęto sprawę karną dotyczącą malwersacji finansowych - poinformował Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. Śledczy twierdzą, że Nawalny sprzeniewierzył część datków na swoją Fundację Walki z Korupcją.

Moskwa grozi Nawalnemu. „Przyznali, że użyto nowiczoka” – odpowiada opozycjonista

Rosyjska służba więziennictwa wezwała Aleksieja Nawalnego do stawienia się w jej moskiewskim biurze. Opozycjonista na mocy wyroku z 2014 r jest...

zobacz więcej

Według Komitetu opozycjonista przeznaczył na wydatki osobiste ponad połowę z 588 mln rubli (blisko 30 mln zł) zebranych dla Fundacji Walki z Korupcją i innych organizacji pozarządowych. Nawalny wydał te pieniądze na dobra materialne i wypoczynek za granicą - twierdzą śledczy.

Sam Nawalny komentując wszczęcie sprawy karnej ocenił, że „wygląda na to, że Putin wpadł w histerię”.

Wcześniej rosyjska Federalna Służba Więzienna (FSIN) zażądała od Nawalnego, by pilnie pojawił się w jej oddziale w Moskwie i oznajmiła, że nie wywiązuje się on z warunków obowiązujących go podczas odbywania kary w zawieszeniu.

FSIN zagroziła, że będzie się ubiegać o zamianę wyroku w zawieszeniu, wydanego w 2014 roku, na pozbawienie wolności. Również wcześniej służby więzienne ostrzegały przed taką możliwością.

Nawalny przebywa na rehabilitacji w Niemczech. Opozycjonista wpadł w śpiączkę w sierpniu na pokładzie samolotu lecącego z Tomska na Syberii do Moskwy. Po awaryjnym lądowaniu został hospitalizowany w Omsku. Później na prośbę rodziny został przewieziony na leczenie do Berlina.

Władze Niemiec uznały, że próbowano go otruć wysoko toksycznym środkiem typu nowiczok, opracowanym jeszcze w czasach sowieckich. Nawalny uważa, że za próbą jego otrucia stoją władze Rosji, w tym Putin.

źródło:

Zobacz więcej