RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Facebook ogranicza treści krytyczne wobec organizacji Lempart

Ograniczono zasięgi postu z artykułem o sporze między feministkami, a liderami Ogólnopolskiego Strajku Kobiet ws. aborcji (fot. arch.  PAP/Marcin Obara; Shutterstock)
Ograniczono zasięgi postu z artykułem o sporze między feministkami, a liderami Ogólnopolskiego Strajku Kobiet ws. aborcji (fot. arch. PAP/Marcin Obara; Shutterstock)

„W poście udostępnionym przez Twoją stronę brakuje kontekstu” – taki komunikat przekazała nam administracja Facebooka, tłumacząc dlaczego zostały ograniczone zasięgi postu z artykułem informującym o sporze między feministkami a liderami Ogólnopolskiego Strajku Kobiet ws. aborcji. Serwis oparł się w swojej decyzji na ocenie „niezależnych weryfikatorów” z organizacji Demagog, którzy w swoim artykule pomieszali wątek rzekomego wycofania się z walki o „aborcję na żądanie” (tj. do 9 miesiąca, a nawet po narodzinach, jak to się dzieje w niektórych krajach) z istniejącym postulatem OSK „dostępu do bezpiecznego przerywania ciąży”.

„Margot” oskarża liderkę strajków aborcyjnych. „Przemoc o podłożu seksualnym”

Zna ktoś takie uczucie, gdy liderka Strajku Kobiet stosuje na tobie przemoc o podłożu seksualnym? – pyta Michał Sz. „Margot”. Aktywista LGBT takie...

zobacz więcej

„Niezależni weryfikatorzy informacji z Demagog uznali, że informacji w poście udostępnionym przez tvp.info brakuje kontekstu i może ona wprowadzać odbiorców w błąd. Dodaliśmy do posta ostrzeżenie” – poinformowała nas administracja Facebooka, w związku z artykułem opisującym spór między feministkami a liderkami OSK.

Dla wspomnianej organizacji „weryfikatorów” pracuje m.in. były dziennikarz Marcin Tyc, który znany jest z atakowania na Twitterze Telewizji Polskiej, a dwa tygodnie temu bronił użytkowniczki publikującej nieprawdziwe informacje zniesławiające funkcjonariuszy policji. 

„Weryfikatorom” nie spodobał się tytuł Organizacja Lempart rezygnuje z aborcji na żądanie? Niejednoznaczna postawa feministek”, a w swojej „analizie” uznali, że prowadzący stronę „Stop Bzdurom” są w błędzie, zarzucając liderkom Strajku Kobiet wycofanie się z postulatu aborcji na żądanie.

W tekście pominięto fakt, że wśród założycieli Stop Bzdurom jest „Margot”, osoba będąca w otwartym konflikcie z Klementyną Suchanow (liderka OSK), m. in. po publicznym oskarżeniu Suchanow o molestowanie.

Lempart żaliła się zagranicy, że ujawniono jej adres. Wcześniej sama publikowała adresy przeciwników

„Piszę to, nie przebywając aktualnie w domu. Nie byłam w nim od trzech dni. Mój adres i numer telefonu zostały opublikowane przez neofaszystowskie...

zobacz więcej

To nie jedyne zastrzeżenia, jakie można mieć do „niezależnej” oceny pracowników Demagoga. 


W swoim tekście piszą np., że „postulaty Ogólnopolskiego Strajku Kobiet znajdziemy na oficjalnej stronie ruchu strajkkobiet.eu”, a wśród nich jest „dostęp do bezpiecznego przerywania ciąży”, ignorując fakt, iż „dostęp do bezpiecznej aborcji” nie równa się „aborcji na żądanie”, której np. w ostatnim projekcie aborcyjnym lewicy nie zapisano. Zamiast niej w projekcie polityków lewicy znalazła się aborcja do 12. tygodnia życia.

Dalej pracownicy Demagoga piszą, że „informacja jakoby OSK wycofało się z postulatu „aborcji na żądanie” jest manipulacją, ponieważ takie sformułowanie nie pada w oficjalnych postulatach na stronie Strajku Kobiet”, tak jakby niesformułowanie danego postulatu było potwierdzeniem na niewycofanie się z niego przez jakąś organizację.

„O rzekomym wycofaniu się z postulatu aborcji napisały również portale: Media Narodowe, TVP Info, DoRzeczy, Salon24 i Fronda” – czytamy w niepodpisanym tekście na stronie Demagoga.

Sondaż o zachowaniu Lempart. Tak uważa nawet większość wyborców KO

Większość badanych uważa, że Marta Lempart powinna poinformować opinię publiczną o tym, że zakaziła się koronawirusem – wynika z sondażu pracowni...

zobacz więcej

Tyle że zacytowany przez „weryfikatorów” artykuł mówił o wątpliwościach związanych z wycofaniem się z aborcji na żądanie, nie zaś o wycofaniu się z postulatu aborcji w ogóle.

„TVP Info postawiło natomiast pytanie: »Organizacja Lempart rezygnuje z aborcji na żądanie? Niejednoznaczna postawa feministek«, mimo że postawa liderek OSK jest spójna” – czytamy dalej, chociaż „postawa liderek OSK” nie równa się „postawie feministek”, o której pisze portal tvp.info, ponieważ jak pokazuje rzeczywistość – na tym tle istnieje wśród feministek otwarty spór. Za którego rzetelne opisywanie zostaliśmy przez Facebook „ukarani”.

źródło:
Zobacz więcej