RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

MF przedłuża możliwość odzyskania akcyzy za przeterminowane piwo

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r. (fot. Shutterstock/NaturalBox)
Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r. (fot. Shutterstock/NaturalBox)

Przedłużona zostanie możliwość odzyskania podatku akcyzowego zapłaconego od piwa, które uległo przeterminowaniu - informuje we wtorek Ministerstwo Finansów. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie 1 stycznia.

Mimo polskich protestów będzie „piwo Monte Cassino”. Bo Włochy muszą „wrócić do sedna”

Birra Montecassino, czyli piwo Monte Cassino, to nazwa trunku, który będzie produkowany w gospodarstwie na terenie Albaneta na wzgórzu, gdzie...

zobacz więcej

Resort finansów podał, że 23 grudnia 2020 r. minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podpisał nowelę rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. „Nowe przepisy przedłużają możliwość odzyskania podatku akcyzowego zapłaconego od piwa, które uległo przeterminowaniu” – napisano.

Zmiany korzystne dla przedsiębiorców


Zdaniem MF rozporządzenie wprowadza zmiany korzystne dla przedsiębiorców, głównie browarów, do których m.in. bary, restauracje i firmy cateringowe będą zwracać piwo, którego nie udało im się sprzedać.

Według nowych przepisów upływ okresu przydatności piwa do spożycia będzie wymagany na dzień jego niszczenia, a nie na moment zwrotu piwa do browaru. Browar będzie mógł skorzystać ze zwolnienia obniżając kwotę akcyzy, do zapłaty której jest obowiązany, o kwotę akcyzy zapłaconej od zwróconego i zniszczonego piwa.

Ministerstwo informuje, że przedsiębiorcy (browary) powinni dokonać zniszczenia piwa najpóźniej do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostanie odwołany stan epidemii Covid-19. Obniżenia kwoty akcyzy będzie można dokonać do końca szóstego miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostanie odwołany stan epidemii.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.

źródło:

Zobacz więcej