RAPORT

Pogarda

Wiceszef radnych KO uderza fake newsem w Orlen i prezesa Obajtka

Bartosz Wiśniakowski awarię na Litwie zilustrował zdjęciem z Zatoki Meksykańskiej (fot. PAP/Ł.Gągulski, tt/BWisniakowski)
Bartosz Wiśniakowski awarię na Litwie zilustrował zdjęciem z Zatoki Meksykańskiej (fot. PAP/Ł.Gągulski, tt/BWisniakowski)

Najnowsze

Popularne

Bartosz Wiśniakowski, zastępca burmistrza warszawskiego Wilanowa i wiceprzewodniczący radnych Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Mazowsza, atakuje Orlen i prezesa spółki Daniela Obajtka. Komentując wyciek ropy z podległego Orlenowi terminalu na Litwie, opublikował zdjęcie wycieku ropy... z Zatoki Meksykańskiej sprzed kilku lat. Fake news polityka szybko zdobył popularność w mediach społecznościowych.

Dziennikarz „GW” na tropie świątecznych ozdób. Fake news Czuchnowskiego

„PiS aresztowało choinkę bożonarodzeniową”? Grafika o takiej treści krąży w internecie i mediach społecznościowych, rozsyłana przez sympatyków...

zobacz więcej

W poniedziałek minister środowiska Litwy Simonas Gentvilas, opierając się na danych przekazanych przez polską spółkę naftową, poinformował o wycieku ropy do Bałtyku. Chodzi o należący do Orlenu terminal w Buntydze na północnym zachodzie kraju. Według szacunków, zanieczyszczony jest kilometr kwadratowy powierzchni morza, a wyciek miał dotyczyć około 1-2 ton surowca.

Fake news polityka KO


Awaria stała się polityczną pożywką dla warszawskiego polityka Koalicji Obywatelskiej. Wiceburmistrz Wilanowa Bartosz Wiśniakowski alarmuje o „poważnej awarii” i „felernym terminalu Orlenu”.

„Czekamy na równoważną krytykę Pana Obajtka w sprawie awarii terminalu Orlenu od tych polityków PiS, którzy za awarię Czajki obciążali Rafała Trzaskowskiego” – domagał się polityk w nocnym wpisie.

Zobacz także: Ratusz wiedział o stanie rurociągów pod Wisłą na długo przed awariami

Skąd pochodzi zdjęcie wycieku ropy?


Do tweeta dołączył zdjęcie potężnego wycieku. Jednak fotografia nie przedstawia awarii terminala na Litwie, a pochodzi... z 2016 roku. Wykonano ją z samolotu na miejscu wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej.

Jej autorem jest fotograf Derick Hingle z organizacji Greeneace.


Skala wycieku z „Czajki” i awarii na Litwie


Ciężkie do porównania są zresztą rozmiary obydwu awarii. Dlaczego?

• Według wstępnych szacunków w przypadku ropy i terminala w Buntydze chodzi w sumie o około 480 litrów surowca, który trafił do Bałtyku.

• W trakcie pierwszej awarii „Czajki” do Wisły trafiało 3 tys. litrów surowych ścieków na sekundę.

• W sierpniu tego roku, w czasie drugiej awarii – jak informowały Wody Polskie – do rzeki wlewało się nawet pięciokrotnie więcej – 15 tys. ścieków na sekundę.

Oznacza to, że w ciągu sekundy do Wisły wyciekało siedem tysięcy razy więcej ścieków, niż w sumie dostało się do Morza Bałtyckiego na Litwie.

Fake news Wiśniakowskiego odbił się szerokim echem w mediach społecznościowych. Do tej pory polubiło go już blisko tysiąc osób, a 250 udostępniło go na swoich profilach. Znaczna część użytkowników nabrała się na fałszywe zdjęcie zamieszczone przez polityka Koalicji Obywatelskiej. Udostępnił go też poseł Platformy Obywatelskiej, przewodniczący tej partii w Małopolsce Aleksander Miszalski.

Wiśniakowski wraca do śniętych ryb po awarii „Czajki”


Po kilku godzinach od publikacji wpisu Wiśniakowski w komentarzu dodał informację o tym, że ilustrujące go zdjęcie „jest przypadkowe” i pochodzi „z sieci”. Ponownie nawiązał przy tym do awarii oczyszczalni „Czajka” i śniętych ryb, których – argumentował – wcale tam nie było.

Orlen skomentował awarię


We wtorek, w oficjalnym komunikacie, Orlen poinformował, że wyciekło około 480 litrów ropy, a skutki zdarzenia zostały całkowicie zneutralizowane. Terminal ma wrócić do pracy 2 stycznia 2021.

„Satelity CleanSea Net nie zarejestrowały zanieczyszczenia litewskich wód terytorialnych. Będą jednak monitorowane w celu zapewnienia płynnego ruchu statków i parametrów środowiskowych” – czytamy w komunikacie spółki.

Jako powód wstępnie wskazuje się sztorm na Bałtyku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej