RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł legendarny pianista i juror konkursu chopinowskiego

Fou Ts'Ong miał 86 lat (fot. Pexels/NIFC)
Fou Ts'Ong miał 86 lat (fot. Pexels/NIFC)

W wieku 86 lat zmarł chiński pianista Fou Ts'Ong, laureat III nagrody V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1955 r., a w latach 1985 i 2010 juror konkursu. Informację o śmierci podał Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. „Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci legendarnego chińskiego pianisty Fou Ts'Onga” – napisano w oświadczeniu.

Nie żyje Włodzimierz Wander. Wybitny muzyk i kompozytor miał 81 lat

W wieku 81 lat w Chicago zmarł wybitny muzyk Włodzimierz Wander, prywatnie brat prezenterki telewizyjnej Bogumiły Wander. Jest uważany za jednego z...

zobacz więcej

„Jego odejście oznacza zamknięcie niezwykle istotnej karty w tradycji Chopinowskiej; żegnamy mistrza, muzyka, filozofa, który jak żaden inny potrafił opowiadać światu wielkość Chopina słowem, ale przede wszystkim swoją grą. Prawdziwy mędrzec ze Wschodu, uczył nas rozumienia i wyczucia mazowieckiego mazurka” – podkreślono.

Wcześniej na internetowej stronie China Global Telewizją Network podano, że pianista trafił do szpitala w Londynie z diagnozą COVID-19, co potwierdził w niedzielę jego uczeń Kong Janin, profesor w Robal College of Music.

Foku Tong wywodził się z elity kulturalnej swojej ojczyzny. Jego życiorys był pełen dramatycznych wydarzeń. Należał do pokolenia Chińczyków, którzy przeżyli Rewolucję Kulturalną. „Od wczesnych lat związany był z Polską. Rozkochany w polskiej kulturze, miał wśród Polaków wielu serdecznych przyjaciół; wystarczy choćby wspomnieć, że pierwszy swój koncert z orkiestrą po ucieczce na zachód, w Anglii, zagrał pod dyrekcją zaprzyjaźnionego emigranta Andrzeja Panufnika” – napisano.

„W tym radosnym czasie przyszło nam podzielić się z Państwem niezwykle smutną informacją – dziś zmarł Fou Ts'Ong, wybitny muzyk, humanista, pianista, chopinista. Spoczywaj w pokoju, przyjacielu” – napisała na Facebooku pianistka Ewa Pobłocka.

Nie żyje wybitny francuski aktor. Laureat dwóch Cezarów

W wieku 84 lat zmarł w Paryżu francuski aktor Claude Brasseur. Zagrał w około 150 filmach, w tym w znanych komediach. Występował także w teatrze....

zobacz więcej

Wielki talent


Fou Ts'Ong urodził się 10 marca 1934 r. W latach 1944-48 gry na fortepianie uczył go Marco Paci, muzyk włoski mieszkający w Chinach. W 1953 r. Ts'Ong zdobył III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Bukareszcie. W tym samym roku wystąpił w Polsce jako solista Chińskiego Zespołu Pieśni i Tańca. „Wtedy poznał prof. Zbigniewa Drzewieckiego, który odkrywszy w nim wielki talent, postanowił go uczyć. Rok później Fou Ts'Ong przyjechał do Polski i rozpoczął studia pianistyczne u prof. Drzewieckiego (1954-56)” – podał NIFC.

W 1955 r. zajął III miejsce w Konkursie Chopinowskim, jury przyznało mu również nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.

„Działalność koncertową zaczął Fou Ts'Ong rozwijać podczas pobytu w Polsce, a następnie w państwach Europy Wschodniej. Po ukończeniu studiów u prof. Drzewieckiego (1956), z uwagi na trwającą w Chinach »rewolucję kulturalną«, w 1958 roku przy pomocy polskich przyjaciół wyjechał do Anglii. Trzy lata później ożenił się z córką Yehudi Menuhina. Wkrótce stał się pianistą bardzo popularnym, zapraszanym przez znane agencje koncertowe w Europie, Azji, Australii i obu Amerykach)” – przypomniał Instytut.

Fou Ts'Ong słynął z interpretacji dzieł Chopina, Schuberta i Mozarta. W repertuarze miał też utwory Haendla, Scarlattiego, Beethovena i Debussy'ego. W Polsce występował kilkukrotnie podczas Festiwalu Chopin i jego Europa. Występował również z orkiestrą Sinfonią Varsovią. Był jurorem Konkursu Chopinowskiego w 1985 i 2010 r. Artysta stanowił źródło inspiracji dla innych pianistów. Martha Argerich, która na Konkursie Chopinowskim w 1965 r. otrzymała nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków, pytana, gdzie nauczyła się tak świetnie grać te trudne i specyficzne miniatury, odpowiedziała, że „na nagraniach chińskiego pianisty Fou Ts'Onga!)”.
W wydanym z okazji okazji 60. urodzin artysty specjalnym albumie płytowym Argerich, Leon Fleisher i Radu Lupu napisali „Fou Ts'Ong stał się jednym z wielkich nauczycieli, jakich mają nasze czasy. Wiele mu zawdzięczamy: swoimi nowatorskimi pomysłami otwierał nam wszystkim nowe muzyczne perspektywy)”.

źródło:

Zobacz więcej