RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Atak w Mali. Nie żyją francuscy żołnierze

Obecnie francuski kontyngent w Mali liczy 5 100 żołnierzy (fot. REUTERS/Joe Penney, zdjęcie ilustracyjne)
Obecnie francuski kontyngent w Mali liczy 5 100 żołnierzy (fot. REUTERS/Joe Penney, zdjęcie ilustracyjne)

Trzej francuscy żołnierze zginęli w Mali wskutek wybuchu ładunku wybuchowego. Ładunek domowej roboty eksplodował przy samochodzie pancernym, którym jechali wojskowi. Do ataku doszło w regionie Hombori w środkowej części kraju.

Strzelanina w Rosji. Są zabici funkcjonariusze

Co najmniej dwóch funkcjonariuszy policji zostało zabitych w strzelaninie, jaka miała miejsce w południowej Rosji w mieście Grozny, stolicy...

zobacz więcej

Żołnierze pochodzili z jednostki wojskowej w Thierville-sur-Meuse na północnym wschodzie Francji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron w oświadczeniu wyraził swoje „bardzo wielkie poruszenie” na wieść o śmierci francuskich żołnierzy. Jak podaje komunikat Pałacu Elizejskiego, Macron „z największym szacunkiem wspomina zmarłych żołnierzy, którzy zginęli za Francję w czasie wypełniania swojej misji. Łączy się w żalu z ich rodzinami, bliskimi i ich braćmi broni i zapewnia o uznaniu i solidarności Narodu”.

Prezydent „wyraża pełne zaufanie do francuskich żołnierzy rozmieszczonych w Sahelu, wyraża uznanie dla ich odwagi i przypomina o determinacji Francji w kontynuowaniu walki z terroryzmem” – podkreślono w komunikacie.

Od początku francuskiej interwencji w Mali w 2013 roku zginęło tam 47 francuskich żołnierzy. Do interwencji doszło, gdy dużą część kraj opanowali muzułmańscy terroryści. Obecnie francuski kontyngent w Mali liczy 5100 żołnierzy.

Czytaj więcej o sytuacji w Mali.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej