RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nord Stream 2 w wodach niemieckich gotowy. „O innych szczegółach nie możemy informować”

(fot. Getty Images)
(fot. Getty Images)

Spółka Nord Stream 2 Aktiengesellschaft, operator gazociągu Nord Stream 2, budowanego przez rosyjski Gazprom, poinformowała o zakończeniu budowy odcinka magistrali przebiegającego przez wyłączną strefę ekonomiczną Niemiec. Odcinek ten mierzy 2,6 km. Operator przekazał, że o dalszych planach poinformuje we „właściwym terminie”.

Heiko Maas: Nord Stream 2 to suwerenność względem USA

– Rząd federalny nie zmieni swojego stanowiska w sprawie Nord Stream 2 – powiedział agencji DPA szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, odnosząc...

zobacz więcej

„O innych szczegółach nie możemy poinformować” - głosi komunikat Nord Stream 2 AG. Do ukończenia rosyjsko-niemieckiego gazociągu niezbędne jest jeszcze ułożenie części rurociągu w wodach duńskich. Według mediów układanie dwóch nitek tego odcinka ma się rozpocząć w połowie stycznia 2021 roku.

Prace nad ukończeniem Nord Stream 2 rozpoczęły się 11 grudnia po blisko rocznej przerwie.

W minionym tygodniu Duńska Agencja Morska poinformowała w komunikacie, że rosyjski statek Fortuna może rozpocząć w styczniu przyszłego roku układanie rur w wodach Danii na południe od wyspy Bornholm.

Pod koniec 2019 roku, wobec groźby sankcji USA, szwajcarska firma Allseas wycofała z Bałtyku oba swe statki do układania rurociągów. Rosja zapowiedziała ukończenie gazociągu własnymi siłami.

Sankcje amerykańskie dotyczą statków zaangażowanych w budowę Nord Stream 2 na głębokości poniżej 100 stóp, jak również podmiotów czy osób świadczących usługi na rzecz tych jednostek. Odcinek niemiecki jest płytszy i prace na nim nie grożą sankcjami podmiotom zaangażowanym w budowę.

Poza rosyjskim Gazpromem w finansowaniu budowy Nord Stream 2 uczestniczy pięć zachodnich spółek energetycznych - niemieckie Uniper i Wintershall DEA , austriacka OMV , francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell .

źródło:

Zobacz więcej