RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polskie instytucje nominowane do Europejskiej Nagrody Muzealnej

Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie można oglądać nie tylko słynną „Damę z gronostajem” (fot. arch.PAP/J.Bednarczyk)
Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie można oglądać nie tylko słynną „Damę z gronostajem” (fot. arch.PAP/J.Bednarczyk)

Europejskie Forum Muzeów ogłosiło nominacje do Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku. Wśród nominowanych 27 instytucji muzealnych znalazły się 2 instytucje z Polski: Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Muzeum Krakowa – oddział Thesaurus – podało w poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kolejny międzynarodowy sukces polskiego muzeum. POLIN edukuje najlepiej w Europie

Komisja Europejska i Europa Nostra po raz pierwszy w historii przyznali wyróżnienie w kategorii „Edukacja, szkolenia i podnoszenie świadomości”. W...

zobacz więcej

Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie otwarte w grudniu ubiegłego roku odwiedziło ponad 76 tys. osób. W Muzeum oglądać można nie tylko słynną Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci, ale także dzieła największych europejskich artystów i kolekcje narodowych pamiątek. W 26 odremontowanych salach Pałacu Czartoryskich podziwiać można ponad 1,3 tys. eksponatów. Oprócz nagrody w konkursie Sybilla Muzeum zdobyło także szereg innych wyróżnień, m.in. znalazło się w finale konkursu Wydarzenie Historyczne Roku.

Thesaurus Cracoviensis to oddział Muzeum Krakowa, w którym „zwiedzający nie tylko będą mogli zobaczyć muzealia, które do tej pory nie były wystawiane, ale również będą mieć możliwość poznania tajników konserwacji zabytków” – podano na stronie instytucji. W oddziale można zobaczyć artefakty, które nie są prezentowane na wystawach stałych MK, a tylko okazjonalnie na ekspozycjach czasowych. Obejrzeć można malarstwo, grafikę, numizmaty, militaria, szopki krakowskie, rzemiosło artystyczne, meble.

Jak przypomniało MKiDN, Nagroda EMYA przyznawana jest od 1977 r. przez Europejskie Forum Muzeów (European Museum Forum). Celem tego wyróżnienia jest dostrzeżenie najcenniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach.

Przeszłość Przyszłości. Muzeum Książąt Czartoryskich nominowane do Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku...

Pubblicato da Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego su Lunedì 28 dicembre 2020

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z muzealnym Oscarem

Jedno z najbardziej prestiżowych europejskich wyróżnień przyznawanych placówkom muzealnym trafiło do Muzeum Historii Żydów Polskich. Nagrodę...

zobacz więcej

Europejskie Forum Muzeów (EMF) to niezależna organizacja pozarządowa, zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, której celem jest promowanie innowacji w muzealnictwie i zachęcanie do wymiany dobrych praktyk między muzeami w całej Europie. EMF działa pod auspicjami Rady Europy i prowadzi wiele projektów w obszarze kultury. Mając za sobą blisko czterdzieści lat doświadczeń, jest jedną z wiodących europejskich organizacji na rzecz rozwoju publicznej jakości muzeów w Europie.

Przedstawicielem EMF i promotorem konkursu EMYA w Polsce jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Muzeum Książąt Czartoryskich nominowane do THE EUROPEAN MUSEUM OF THE YEAR AWARD 2021! ������ Z wielką przyjemnością...

Pubblicato da Przeszłość Przyszłości. Muzeum Książąt Czartoryskich su Lunedì 28 dicembre 2020

Jest nam niezmiernie miło podzielić się z Wami informacją, iż nasz oddział Thesaurus Cracoviensis (Muzeum Krakowa)...

Pubblicato da Thesaurus Cracoviensis / Muzeum Krakowa su Lunedì 28 dicembre 2020

źródło:
Zobacz więcej