RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Parlament celem hakerów. Możliwy atak szpiegowski

Władze wykluczają przypadek (fot. V.Mannikko/Bloomberg/Getty Images
Władze wykluczają przypadek (fot. V.Mannikko/Bloomberg/Getty Images

Włamanie hakerów do systemu informatycznego parlamentu Finlandii (Eduskunta) naruszyło bezpieczeństwo poczty elektronicznej pracowników i niektórych posłów. Możliwe, że było to działanie szpiegowskie – podało w poniedziałek fińskie Biuro Policji Kryminalnej.

Rosyjski atak hakerski na polskie media

Celem hakerów stał się portal Niezalezna.pl na, którym został umieszczony artykuł uderzający w polską armię i polsko-amerykański sojusz militarny....

zobacz więcej

Jak przekazało biuro parlamentu Finlandii, do cyberataku doszło jesienią tego roku, a sprawa została ujawniona podczas „wewnętrznej kontroli technicznej”.

Według policji kryminalnej (KRP) tego rodzaju atak jest w Finlandii bezprecedensowy, przede wszystkim ze względu na jego cel.

Policja: Czyn nie jest przypadkowy


– Czyn nie jest przypadkowy ani nie jest wypadkiem. Na tym etapie jednym z rozpatrywanych wariantów jest to, że nieznani sprawcy mogli – w wyniku ataku hakerskiego – uzyskać dane na korzyść obcego państwa lub na szkodę Finlandii – powiedział nadkomisarz KRP Tero Muurman. Marszałek Eduskunty Anu Vehvilainen uznała włamanie hakerów za „poważny atak na fińską demokrację, skierowany przeciwko fińskiemu społeczeństwu”. Przyznała, że dla „wzmocnienia” bezpieczeństwa cybernetycznego Finlandia potrzebuje środków „na szczeblu krajowym jak i aktywnego działania na poziomie UE oraz w ramach innej międzynarodowej współpracy”.

Przeczytaj także: Wzrost liczby zakażeń w Finlandii. Stan wyjątkowy pozwala wprowadzić lockdown

źródło:

Zobacz więcej