RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Koronawirus. Episkopat zabiera głos ws. szczepionek

Koronawirus i szczepienia. Ważny głos KEP (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Koronawirus i szczepienia. Ważny głos KEP (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski ocenił, że „decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby, dokonanym przez nią w sumieniu”. Zaznaczono, że historia szczepionek sięga końca XIX wieku, a od tamtej pory uratowała zdrowie i życie milionów ludzi.

Lekarz przeszedł COVID-19. Mimo to zaszczepi się na koronawirusa?

Koronawirusa przeszły już tysiące Polaków, w tym dr Tomasz Zieliński. W rozmowie z portalem tvp.info ekspert przyznaje, że w szpitalu spędził 10...

zobacz więcej

Zespół Ekspertów przedstawił m.in. swoją ocenę korzystania ze szczepionek przygotowanych na bazie płodowych linii komórkowych podkreślając, że nie wszystkie szczepionki były lub są produkowane z wykorzystaniem tej technologii.

KORONAWIRUS – RAPORT

Mając na uwadze moralnie istotny problem związku szczepionek z aborcją (tych, które z niej korzystają), dokument wskazuje na trzy stopnie odpowiedzialności:

1) ciężka odpowiedzialność moralna z tytułu aborcji przeprowadzonej „w sposób zamierzony jako cel lub środek”;

2) ciężka odpowiedzialność z tytułu wykorzystania „materiału biologicznego” pochodzącego z płodów abortowanych w produkcji omawianych szczepionek. W tym przypadku aborcja stanowi nieodłączne ogniwo w osiągnięciu tych szczepionek, a tym samym zawiera w sobie akceptację aborcji jako czynu potrzebnego i przynoszącego korzystny efekt;

3) warunkowa odpowiedzialność osób korzystających z tych szczepionek.

Jedna partia mocno traci przez spór ws. szczepionek. „Wytrącono im argumenty”

W najnowszym sondażu Konfederację poparło tylko 4,5 proc. ankietowanych. To mniej niż próg wyborczy i widmo wypadnięcia z ław sejmowych. – Przekaz...

zobacz więcej

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych zaznacza, że nie ponoszą winy osoby, które są przeciwne aborcji i przemysłowemu wykorzystaniu ludzkiego materiału biologicznego. Nie uczestniczą one w procesie produkcyjnym tych szczepionek, ale w trosce o swoje życie lub zdrowie mogą z nich korzystać. Osoby takie byłyby jednak winne moralnego poparcia dla tych szczepionek i technologii ich produkcji, jeżeli by je przyjmowały, mając do dyspozycji inne szczepionki, wolne od powyższych zastrzeżeń.

W dalszej części dokument wskazuje, że „decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu”, gdyż to ostatecznie ona ponosi odpowiedzialność za swoje życie i zdrowie, a często również za zdrowie innych osób.

Zobacz także -> Nowe obostrzenia weszły w życie

Dokument nie lekceważy różnych zagrożeń, które są cytowane w kompetentnych opiniach czy wskazywane przez samych producentów szczepionek. „Celem uniknięcia tych zagrożeń lub ich istotnego złagodzenia, korzystanie ze szczepionek, jak i decyzja o ich przyjęciu, powinny być konsultowane z kompetentnym lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza osób obciążonych przez określone choroby” – podkreślono.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej