RAPORT

Pogarda

Muzułmanin świętował Boże Narodzenie. Pobili go, bo „nie był dobrym Arabem”

„Brudny syn białego, syn węża, syn policji” (fot.  Romain Perrocheau/Getty Images)
„Brudny syn białego, syn węża, syn policji” (fot. Romain Perrocheau/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

20-letni muzułmanin, który opublikował w mediach społecznościowych zdjęcia ze świątecznej kolacji, został zaatakowany i pobity we Francji przez trzech innych muzułmanów za obchodzenie Bożego Narodzenia – pisze dziennik „Le Figaro”.

Atak we Francji. Nie żyje kilku policjantów

Trzech policjantów zostało zastrzelonych, a jeden został ranny w strzelaninie, do jakiej doszło w środkowej części Francji – poinformowała agencja...

zobacz więcej

Poszkodowany złożył skargę na policję po tym, jak został napadnięty za opublikowanie w internecie zdjęć, na których w pierwszy dzień Bożego Narodzenia spożywał świąteczny posiłek z rodziną.

„Brudny syn białego, syn węża, syn policji” – takie inwektywy opublikował jeden z napastników pod adresem 20-latka. Autor wpisu grozi mu i jego rodzicom, twierdzi, że jest „zszokowany”, bo rodzina mężczyzny obchodzi Boże Narodzenie, będąc wyznania muzułmańskiego. 20-latek twierdzi, że podczas spotkania z autorem gróźb został pobity przez kilku mężczyzn.

Trzej mężczyźni stawili się w weekend na komisariacie w Belfort na wschodzie Francji i zostali przesłuchani przez policję. Twierdzą, że obie strony dopuściły się przemocy oraz że 20-latek ich sprowokował.

– Wpadł w zasadzkę – przekonywała z kolei matka ofiary, funkcjonariuszka policji. – Ta sprawa nie może pozostać bez dalszych działań. To zachowania sekciarskie i rasistowskie. Jest to niedopuszczalne w XXI wieku. Każdy może świętować, co chce i według własnego uznania” – podkreśliła.

– Chciałabym, aby dzieci funkcjonariuszy policji były chronione – podkreśliła kobieta w stacji telewizyjnej France 3.

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin skrytykował atak. „Młody człowiek zaatakowany za to, że obchodził Boże Narodzenie i że nie jest „dobrym Arabem”. Nie ma miejsca na separatyzm w naszym kraju, nie ma miejsca na rasizm” – napisał szef resortu na Twitterze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej