RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Warszawa kupiła nowe fotoradary. Ile zapłaci za sześć „skrzynek”?

Początkowo warszawski ratusz planował montaż odcinkowego pomiaru prędkości (fot. Shuttestock/Inga Linder)
Początkowo warszawski ratusz planował montaż odcinkowego pomiaru prędkości (fot. Shuttestock/Inga Linder)

Tuż przed Bożym Narodzeniem stołeczny Zarząd Dróg Miejskich rozstrzygnął przetarg na zakup i montaż sześciu nowych fotoradarów, jakie staną na moście Poniatowskiego. W postępowaniu złożono tylko jedną ofertę – firmy Lifor z Bytomia – i to właśnie ona została wybrana przez władze Warszawy. Ile będą kosztować urządzenia mierzące prędkość?

Dziennikarz „GW” o „oszustwie Trzaskowskiego”. Otrzymał „dyscyplinujący komentarz”

Dziennikarz „GW” napisał na Twitterze o „wielkim oszustwie Trzaskowskiego”. Chodzi o budowę linii tramwajowej na Gocław. Na wpis szybko zareagowała...

zobacz więcej

O planach ustawienia nowych fotoradarów na jednej z głównych przepraw przez Wisłę w stolicy pisaliśmy już w wakacje, gdy ogłaszano przetarg.

Bat na piratów drogowych


Jak tłumaczy Zarząd Dróg Miejskich, celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Na odcinku, którego dotyczył przetarg, obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, a miejscami nawet 40 do 40 km/h. Miejska spółka dodaje, że urządzenia mają „przypilnować” przestrzegania przepisowej prędkości.

„Ofertę złożył tylko jeden chętny – bytomska firma Lifor. Po przeanalizowaniu opiewającej na 1 mln 826 tys. zł jej propozycji uznaliśmy, że nas satysfakcjonuje. To oznacza, że urządzenia na moście powinny stanąć już wiosną” – podaje w komunikacie ZDM. Trzy z sześciu fotoradarów mają stanąć po północnej stronie mostu Poniatowskiego, pozostałe – po południowej. Zostaną zamontowane w pobliżu zabytkowych wieżyc (zgodę wyraził konserwator zabytków) przeprawy i przystanków tramwajowych od strony lewobrzeżnej Warszawy.

Ile kosztują nowe fotoradary w Warszawie?


Miejska spółka tłumaczy, że początkowo w planach było zamontowanie odcinkowego pomiaru prędkości, ale złożona oferta trzykrotnie przewyższała możliwości budżetu miasta – oferent wycenił ją na blisko 5 mln zł.

Zobacz także: Fotoradary przyłapały prawie 250 tys. kierowców. Gdzie padł rekord?

Z danych ZDM wynika, że koszt nowego fotoradaru (wraz z montażem) to ponad 304 tys. zł. Gwarancja wynosi 36 miesięcy.

źródło:
Zobacz więcej