RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe obostrzenia weszły w życie. Sprawdź, co się zmienia

Restrykcje obejmą m.in. działalność galerii handlowych i restauracji (fot. PAP/Rafał Guz)
Restrykcje obejmą m.in. działalność galerii handlowych i restauracji (fot. PAP/Rafał Guz)

Nowe obostrzenia związane z walką z koronawirusem weszły od poniedziałku w życie. Przynajmniej do 17 stycznia 2021 r. hotele, baseny, siłownie i dyskoteki są nieczynne, w restauracjach jedzenie tylko „na wynos”, a wyciągi narciarskie dostępne są jedynie w ramach sportu zawodowego. Ograniczona została także działalność galerii handlowych.

Morawiecki: Nie będzie godziny policyjnej w sylwestra

W sylwestra nie wprowadzamy godziny policyjnej, apelujemy jedynie o nieprzemieszczanie się – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak wynika z rozporządzenia rządu ws. ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, do 17 stycznia 2021 r. ustanowiony został zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem dyskotek i klubów nocnych, basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness oraz działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z).

Nowe restrykcje w sklepach i galeriach handlowych


Zgodnie z rozporządzeniem, od 28 grudnia do 17 stycznia w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2000 m kw. będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego. W galeriach będą jednak mogły działać sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowalne, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi.

Zobacz także: Czarnek o planach MEN na 2021 rok

Ponadto w obiektach takich obowiązuje zakaz prowadzenia działalności usługowej, z wyłączeniem usług: fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.

Zakazane jest również prowadzenie handlu detalicznego lub działalność usługowa na wyspach handlowych.

Do 17 stycznia nadal normalnie prowadzić swojej działalności nie mogą przedsiębiorcy związani z hotelarstwem. Zgodnie z dokumentem takie usługi można świadczyć np. w hotelach robotniczych i hotelach dla pracowników sezonowych; dla osób wykonujących zawód medyczny; dla pilotów i załogi samolotów; dla kierowców wykonujących transport drogowy; dla pacjentów i ich opiekunów czekających na uzyskanie świadczenia zdrowotnego; dla funkcjonariuszy służb państwowych m.in. policji, ABW, SOP, straży pożarnej itd.

Boże Narodzenie 2020: porozumienie z Wielką Brytanią, pomoc w Dover, przyjazd szczepionek

Po trudnym 2020 roku Boże Narodzenie przyniosło nam upragnioną nadzieję i wspaniałe prezenty pod choinką. W wigilię zakończyły się negocjacje umowy...

zobacz więcej

W hotelach mogą być zakwaterowani również sportowcy i ich trenerzy oraz dyplomaci.

Z rozporządzenia wynika, że do 17 stycznia nadal nie mogą normalnie działać restauracje. Przedsiębiorcy prowadzący takie punkty mogą wydawać posiłki jedynie „na wynos”.

Stoki a infrastruktura sportowa


Rozporządzenie nie mówi wprost o zapowiadanym zamknięciu stoków narciarskich. Zapisano natomiast, że do 17 stycznia 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców i inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego jest dopuszczalne wyłącznie w przypadku sportu zawodowego i organizowania współzawodnictwa bez udziału publiczności.

Przed świętami Bożego Narodzenia resort zdrowia doprecyzował, że zgodnie z rozporządzeniem stoki, trasy i wyciągi narciarskie zostaną zamknięte. „Jakakolwiek infrastruktura sportowa dostępna jest tylko w ramach sportu zawodowego” – wyjaśniono.

źródło:

Zobacz więcej