RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Premier Słowenii: Światełko w tunelu stało się jaśniejsze

Pierwszymi zaszczepionymi byli mieszkańcy domu seniora w Lublanie (fot. GOVERNMENT OF SLOVENIA/HANDOUT/Anadolu Agency via Getty Images)
Pierwszymi zaszczepionymi byli mieszkańcy domu seniora w Lublanie (fot. GOVERNMENT OF SLOVENIA/HANDOUT/Anadolu Agency via Getty Images)

Bez szczepionki wyszlibyśmy z pandemii dopiero w kwietniu – oświadczył premier Słowenii Janez Jansa w domu dla seniorów w Mariborze. W domach opieki w Słowenii ruszyły w niedzielę pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19. Mogą z nich skorzystać pensjonariusze i personel.

Tarcia na rynku szczepionek: Francja zablokowała zakup 500 mln dawek

Unia Europejska otrzymała ofertę zakupu dodatkowych 500 mln dawek szczepionki Pfizer/BioNTech, ale odrzuciła ją po sprzeciwie Paryża. Francuska...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Szczepienia w Słowenii w pierwszej kolejności są dostępne dla chętnych spośród pensjonariuszy domów opieki dla osób starszych i ich personelu. W sobotę do Lublany dotarła pierwsza partia szczepionki Pfizer/BioNTech.

„Prognozy mówią, że bez szczepionki wyszlibyśmy z pandemii dopiero w kwietniu, ale teraz światełko w końcu tunelu jest jaśniejsze” – powiedział Jansa w ośrodku Danica Vogrinec w Mariborze. Szef rządu przyznał, że niedostateczne wydatki na opiekę dla osób starszych w ciągu ostatnich 15 lat utrudniły walkę z pandemią . Obecnie, zapewnił, rząd zamierza poprawić tę sytuację.

„Cudowny prezent od nauki”


Milan Krek, szef Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (NIJZ) , ocenił, że szczepionka to „cudowny prezent od nauki, który daje nową nadzieję”. Krek również odwiedził dom opieki w jednym ze słoweńskich regionów. Docelowo, jak wskazał, w tym kraju ma się zaszczepić do 1,2 mln osób , co stanowi ok. 60 proc. populacji. Przedstawicielka ministerstwa zdrowia Marija Magajne podczas wizyty w domu opieki w Lublanie przekazała, że szerokie szczepienia mogą się rozpocząć w marcu lub nieco później .

W pierwszej fazie szczepień uczestniczą również pracownicy służby zdrowia. Agencja STA wskazuje przy tym, że o ile zainteresowanie szczepionką jest stosunkowo duże wśród pensjonariuszy domów opieki (zaszczepić się mogą jedynie te osoby, które nie były zakażone), to mniej chętnych jest wśród ich opiekunów i ogółem wśród mieszkańców kraju. Władze zachęcają obywateli do tego, by skorzystali ze szczepień.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej