RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

IMGW: W tym roku susza w Polsce była jedną z najgroźniejszych

Dopiero jesienne opady poprawiły sytuację (fot. PAP/Lech Muszyński)
Dopiero jesienne opady poprawiły sytuację (fot. PAP/Lech Muszyński)

– W tym roku mieliśmy do czynienia z jedną z najgroźniejszych susz hydrologicznych w Polsce – ocenia rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Przypomina, że IMGW bardzo często wydawało ostrzeżenia przed suszą w związku z niskim stanem wód na rzekach. Najtrudniejszy był sierpień, jesienne opady poprawiły sytuację, ale w grudniu jest już ich za mało.

Oblodzenia w kilku województwach. IMGW ostrzega

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące oblodzenia wydał IMGW. Ślisko będzie z piątku na sobotę w południowej części kraju w pasie od woj....

zobacz więcej

Grzegorz Walijewski przypomina, że już w styczniu hydrolodzy alarmowali, że mamy do czynienia z suszą.To był efekt bezśnieżnej zimy. Pod koniec stycznia na ponad 40 stacjach mierzących przepływ wody w rzekach odnotowano z suszę hydrologiczną , a to – jak wskazuje rzecznik IMGW – jest bardzo dużo jak na środek zimy.

– Ta susza, która w Polsce występuje jest właściwie przedłużeniem takiej suszy rozpoczętej minimum w 2019 roku, a de facto ona trwa już dłużej, bo tak naprawdę od 2015 roku mamy okres posuchy – zaznacza.

Rekord w historii pomiarów hydrologicznych


Rzecznik IMGW dodaje, że sytuacja poprawiła się w czerwcu, kiedy sumy opadów były dosyć wysokie. Ale już lipiec i sierpień były stosunkowo suchymi miesiącami, a krótkotrwałe burzowe opady pomagały tylko na chwilę, bo po kilku dniach stany wód w rzekach opadały do niskiego poziomu. Grzegorz Walijewski przypomina, że 17 sierpnia suszę hydrologiczną odnotowano na 196 stacjach. To rekord w historii pomiarów hydrologicznych.

– Takich stacji w Polsce jest nieco ponad 500, więc widać, jak dużo rzek miało bardzo niski przepływ – podsumował.

Pada, ale co to zmieni? Rzecznik Wód Polskich wyjaśnia

W ciągu ostatniej doby opady deszczu odnotowano na terenie niemal całego kraju – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Coraz mniej...

zobacz więcej

Grzegorz Walijewski przypomina, że we wrześniu odnotowano już więcej opadów deszczu, a z kolei październik był „ekstremalnie wilgotnym miesiącem”. Sytuacja wtedy znacznie się poprawiła i liczba stacji notujących suszę spadła do około 20.

– Teraz ta sytuacja się już unormowała, ale mimo wszystko tych opadów jest zdecydowanie mało – zaznacza rzecznik IMGW, dodając, że sytuacja zaczyna się powoli pogarszać.

Rzecznik IMGW podkreślił, że od lat 70-tych do 2000 roku susze występowały średnio co 5-7 lat. Od 2000 do 2015 roku mniej więcej co 3 lata. A od 5 lat susze występują co roku.

źródło:
Zobacz więcej