RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Poseł PO o publikacji Onetu nt. żołnierzy Wehrmachtu: Wina PiS

To bankructwo polityki historycznej PiS, całego systemu edukacji historycznej, który się właśnie rozleciał, że w przededniu Wigilii na ważnym portalu ukazuje się tego rodzaju materiał – powiedział w programie „Woronicza 17” o artykule Onetu poseł PO Robert Kropiwnicki. Jak dodał, rząd powinien się zastanowić nad edukacją dziennikarzy.

„Najsmutniejsze Boże Narodzenie” według Onetu: jak ciężko było żołnierzom Wehrmachtu

Portal Onet opublikował artykuł opisujący „najsmutniejsze” zdaniem autora bożonarodzeniowe święta. Tekst szybko wzbudził kontrowersje, głównie...

zobacz więcej

Publikacja Onetu


W środę w serwisie Onet ukazał się tekst „Na froncie, w obozie, pod okupacją... Najsmutniejsze Święta Bożego Narodzenia”.

Artykuł był poświęcony Świętom Bożego Narodzenia w czasie II wojny. Pisano jak ten okres spędzali Polacy w okupowanym kraju, więźniowie obozów i żołnierze na froncie. Znalazły się w nim m.in. opisy jak Boże Narodzenie obchodzili żołnierze niemieccy na froncie wschodnim. Materiał zilustrowano zdjęciem żołnierzy Wehrmachtu przy choince.

Publikację po fali krytyki usunięto. Redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk napisał, że tekst „nie powinien się był ukazać w Onecie”. „Przepraszam w imieniu swoim i redakcji Onetu. Spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia” – napisał.

O działaniach m.in. Onetu dyskutowano w programie „Woronicza 17”. Sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz komentarz zaczął od przypomnienia o jednym z historycznych aspektów sprawy.

„Onet sięgnął dna i udaje skruchę”. Po skandalu europoseł zapowiada reakcję w PE

Takich sytuacji w przeszłości było więcej i jestem pewny, że będzie ich więcej w przyszłości – przyznaje z goryczą europoseł Dominik Tarczyński,...

zobacz więcej

Andruszkiewicz: Onet wpisał się w propagandę


– Od czasów zjednoczenia Niemcy podjęły celowe działania, aby zacierać swoją odpowiedzialność za wywołanie II wojny światowej i zaczęły kierować przekaz, że mamy dobrych Niemców i złych nazistów, że Niemcy byli przeciwko nazistom i Hitlerowi. To celowe działanie, mamy wiele filmów, dokumenty w tej kwestii, gdzie jest na siłę pompowany ruch oporu wobec nazistów, ale większość Niemców zdecydowanie popierała politykę NSDAP, kiedy miały miejsce największe zbrodnie – mówił Andruszkiewicz.

Dodał, że część mediów będących „w rękach kapitału niemieckiego” wpisuje się w tę narrację. – Onet, który jest w rękach kapitału niemieckiego, nie tylko wymierzył policzek w twarz ofiarom Niemców z II wojny światowej, ale również wpisał się w tą propagandę – podsumował.

Kropiwnicki: Wina PiS


Poseł KO Robert Kropiwnicki odpowiedzialnością za tekst Onetu próbował obarczyć rząd PiS. – Po pięciu latach polityki historycznej PiS to ich kwintesencja, to bankructwo polityki historycznej PiS, całego systemu edukacji historycznej, który się właśnie rozleciał, że w przededniu Wigilii na ważnym portalu ukazuje się tego rodzaju materiał – skomentował polityk.

Europoseł o tekście Onetu: Trudno sobie wyobrazić, by naczelny nie wiedział

To w Onecie powtarza się co jakiś czas. To kolejna próba przesuwania granicy, aby w taki sposób atakować Polaków – ocenił w programie „#Jedziemy”...

zobacz więcej

– Muszą się nad tym poważnie zastanowić, że zamiast robieniem taniego picu, powinni się zastanowić nad edukacją chociażby dziennikarzy – powiedział.

Tarczyński: Węglarczyk powinien odejść


W dyskusję włączył się europoseł PiS Dominik Tarczyński. – Zapraszam pana Węglarczyka na korepetycje, na lekcje historii Polski. (…) Obwinianie PiS o to, że media sprzyjające opozycji, które są w rękach niemieckich, publikują skandaliczny materiał, tłumaczenie, że to brak wykształcenia, to przyznanie, że pracują tam takie, a nie inne osoby. Ten tekst obraził miliony Polaków – komentował. Odnosząc się do naczelnego Onetu mówił, że „Węglarczyk powinien zrezygnować z pracy w dziennikarstwie”. – Oni opluwają Polaków usuwają tekst i przepraszają, i następnego dnia robią to samo – zakończył.
teraz odtwarzane
Polityk PO za tekst Onetu wini PiS

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej