RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kiedy mam się zaszczepić, gdzie się zgłosić, co wyklucza szczepienie? Odpowiada wiceminister

Jak mogę się zaszczepić i kiedy mam się zgłosić do punktu szczepień? Czy mogę nabyć szczepionkę indywidualnie? Jakie schorzenia wykluczają ze szczepień? W jaki sposób zostanę powiadomiony, że mam mieć szczepienie? Na m.in. te pytania w „Poradniku dla seniora” w TVP Info odpowiadał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Pierwsza osoba w Polsce zaszczepiona przeciw koronawirusowi [WIDEO]

Pierwsza osoba w Polsce została zaszczepiona przeciw koronawirusowi. To pielęgniarka ze szpitala MSWiA w Warszawie. Później w całym kraju ruszy tak...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W niedzielę rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. Pierwszą zaszczepioną osobą jest pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie; drugą lekarz z tej placówki.

Szczepionkę Comirnaty, wyprodukowaną przez Pfizer i BioNTech, podaje się w dwóch wstrzyknięciach, zwykle w domięśniowo w odstępie co najmniej 21 dni. Szczepienia poprzedza badanie kwalifikacyjne.

Ile proc. musi się zaszczepić?


Na pytania związane ze szczepieniami odpowiadał w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak oznajmił, według ekspertów wyszczepić się musi minimum 60 proc. społeczeństwa. – Powinniśmy się zaszczepić w jak największej ilości, bo wtedy nie będziemy podatni na zakażenie koronawirusem i możemy powrócić do normalności. Każdy z nas tęskni za tym normalnym życiem, za spotkaniami z rodziną, przyjaciółmi, wyjazdami – dodał.

Szczepionki przeciw COVID-19 dotarły do wszystkich hurtowni farmaceutycznych

Szczepionki przeciwko COVID-19, które w sobotę opuściły centralny magazyn ARM, dotarły już do wszystkich hurtowni farmaceutycznych - poinformował...

zobacz więcej

Zaznaczył, że „w naszym wspólnym interesie jest, żebyśmy się zaszczepili w jak największej liczbie osób w naszym kraju”.

Odpowiedział też na pytanie, czy szczepionkę można nabyć indywidualnie. – Takiej opcji nie ma, te szczepionki są zakupione przez państwo, są bezpłatne, dobrowolne, mamy kalendarz szczepień. Dostaniecie państwo zaproszenie i tak będziemy chcieli wszczepić populację – oznajmił.

Jak się zaszczepić?


Pytany, w jaki sposób się zaszczepić i gdzie można się zgłosić Kraska poinformował, że w fazie pierwszej zaraz po medykach będą szczepione osoby starsze, po 60. roku życia. – Dostaną zaproszenie i będzie trzeba będzie umówić się przez infolinię albo konto internetowe, albo bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego, gdzie najczęściej będzie taki punkt szczepień. Tam się trzeba zgłosić i zarejestrować, potem dostaniemy sms o terminie na pierwszą dawkę i na drugą, będzie proste i czytelne to, gdzie i kiedy mamy się zgłosić – dodał.

„Dowód sprawności państwa polskiego”. Dworczyk o akcji w Dover

Był to dowód sprawności państwa polskiego. My po prostu nie chcemy zostawić żadnego polskiego obywatela bez pomocy – niezależnie od tego, w jakim...

zobacz więcej

– Jeżeli już wyszczepimy wszystkich medyków, zaczniemy od najstarszych seniorów, to jest styczeń luty, kiedy seniorzy będą mieli możliwość zaczepienia się – podał.

Pytany, jaka sytuacja wyklucza ze szczepień odpowiedział, że głównym przeciwskazaniem jest ostra infekcja, kiedy jesteśmy chorzy, mamy gorączkę. – Jeśli chodzi o inne schorzenia, takich przeciwskazań nie ma, oczywiście przed szczepionką będzie konsultacja z lekarzem, nie ma niebezpieczeństwa, żeby coś zostało tu przeoczone – mówił.

Czy ktoś kto już chorował będzie szczepiony? – Odporność nabyta po przechorowaniu nie jest na tyle dostateczna, aby uchronić nas przed kolejnym zachorowaniem – odparł.

źródło:
Zobacz więcej