RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polak zdobył K2

Dariusz Załuski jest dziewiątym Polakiem, który zdobył K2 (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Naszego rodaka nie było tam od 15 lat. Dariusz Załuski zdobył drugi co do wysokości szczyt Ziemi – K2 (8611 m). 52-letni absolwent Politechniki Warszawskiej, filmowiec, jest dziewiątym Polakiem w historii, któremu udało się stanąć na tym wierzchołku.

Załuski wspinał się na K2 wraz z Austriaczką Gerlinde Kaltenbrunner oraz Kazachami Maksutem Zumajewem i Wasilijem Piwcowem. Wszyscy stanęli na szczycie „góry gór”, najwyższej w Karakorum – łańcuchu górskim na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin – uważanej przez wielu himalaistów za najtrudniejszy spośród 14 ośmiotysięczników. To pierwsze światowe wejście na K2 od 2008 roku.

Uczestnicy International K2 North Pillar Expedition 2011 opuścili obóz IV, założony na wysokości ok. 8000 m o godz. 3.30 czasu polskiego. Po kilkunastu godzinach morderczego wysiłku stanęli na wierzchołku. Dla Austriaczki i obu Kazachów jest to 14 ośmiotysięcznik i tym samym ostatni w Koronie Himalajów.

Kaltenbrunner została drugą po Baskijce Edurne Pasaban kobietą z takim osiągnięciem i pierwszą na świecie, która wszystkie 14 szczytów zdobyła bez użycia tlenu z butli.

Piąty ośmiotysięcznik

Dla Załuskiego K2 jest piątym ośmiotysięcznikiem. Wcześniej był na Evereście, Lhotse, Cho Oyu i dwukrotnie na Gasherbrumie II. Jako wybitny filmowiec-alpinista, wyróżniony wieloma międzynarodowymi nagrodami, miał na wyprawie również obowiązki operatorskie.

Darek dokumentował zmagania zespołu. Nagranie ujęć z samego wierzchołka K2 zawsze było jego marzeniem, które dzisiaj zrealizował. Wcześniej trzykrotnie próbował zdobyć szczyt, w tym raz zimową porą na przełomie 2002/2003, kiedy uczestniczył w wyprawie Krzysztofa Wielickiego – powiedziała jego partnerka życiowa Tamara Styś.

Ciężka droga powrotna

Podkreśliła, że zespół ma przed sobą bardzo niebezpieczny powrót do bazy. – W ostatniej wiadomości poinformowali, że schodzą w ciemnościach, niezaporęczowaną drogą, oświetlając ją tzw. czołówkami, małymi lampkami na głowach. Chcą zanocować w obozie IV – dodała Styś, himalaistka młodego pokolenia. W 2006 roku stanęła na swoim pierwszym ośmiotysięczniku – Gasherbrumie II w Karakorum.

Wyprawa rozpoczęła się na północnym filarze K2 w drugiej połowie czerwca. Przez ponad dwa miesiące sześcioosobowy zespół walczył z trudnymi warunkami śniegowymi. Podczas ataku szczytowego pogoda była dobra, ale głęboki śnieg powodował, że pokonanie każdego metra w górę zabierało dużo czasu.

Google Maps

Po raz pierwszy na wierzchołku K2 stanęli 31 lipca 1954 roku Włosi Achille Compagnoni i Lino Lacedelli. Pierwszego polskiego wejścia i zarazem pierwszego na świecie kobiecego dokonała 23 czerwca 1986 roku Wanda Rutkiewicz. Z Polaków oprócz niej „górę gór” zdobyli też: Jerzy Kukuczka i Tadeusz Piotrowski (8 lipca 1986 r.), Przemysław Piasecki i Wojciech Wróż (3 sierpnia 1986 r.), Krzysztof Wielicki (10 lipca 1996 r.), Ryszard Pawłowski oraz Piotr Pustelnik (14 lipca 1996 r.)

źródło:

Zobacz więcej