RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: Renesansowa zbroja młodego Zygmunta II Augusta wróci do Polski

Premier odpowiada także na pytanie, w jaki sposób zbroja polskiego króla trafiła do Budapesztu (fot. K.Maj/KPRM)
Premier odpowiada także na pytanie, w jaki sposób zbroja polskiego króla trafiła do Budapesztu (fot. K.Maj/KPRM)

Renesansowa zbroja młodego Zygmunta II Augusta, przyszłego króla Polski, wykonana w XVI wieku, po kilkuset latach wróci do Polski - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, stało się tak dzięki decyzji węgierskiego rządu i przychylności premiera Viktora Orbana.

Odnaleziono dzieło Wyczółkowskiego. Dotąd sądzono, że spalili je Niemcy [WIDEO]

Dzieło, które uratował zbieg okoliczności: do muzeum okręgowego w Bydgoszczy powróciła praca Leona Wyczółkowskiego „Wisła pod Grudziądzem”, uznana...

zobacz więcej

„Zapewne niewielu z nas zdawało sobie sprawę, że w zbiorach Muzeum Narodowego w Budapeszcie znajduje się renesansowa zbroja młodego Zygmunta II Augusta, przyszłego króla Polski, wykonana w XVI wieku jako dar Ferdynanda I z okazji zaślubin Zygmunta z Elżbietą, córką cesarza” – zwrócił się na Facebooku do internautów w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu poinformował przy tym, że „24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia, rząd węgierski podjął decyzję, by ta unikatowa pamiątka stanowiąca część historycznego dziedzictwa Polski, trafiła do naszych zbiorów muzealnych”. „To kolejny przykład naszych doskonałych relacji z Węgrami, partnerskiej współpracy oraz osobistej przychylności premiera Viktora Orbana” – podkreślił.

Zbroja Zygmunta II Augusta będzie zapewne jedyną, w pełni zachowaną, zbroją polskiego króla w obecnych zbiorach Rzeczpospolitej. Z istniejących dokumentów wynika, że została wykonana przez płatnerza z Innsbrucku, a monogram „E S” na jej napierśniku oznacza imiona Elisabetha i Sigismund” – napisał premier.

Premier odpowiada także na pytanie, w jaki sposób zbroja polskiego króla trafiła do Budapesztu. „Otóż po I Wojnie Światowej, w ramach umowy o podziale zbiorów wiedeńskich przekazano ją do Budapesztu, bowiem uważano wówczas, że została wykonana z okazji zaręczyn wnuczki cesarza Maksymiliana I arcyksiężniczki Marii z Ludwikiem, synem węgierskiego króla Władysława II. Jednak w 1939 roku austriacki badacz Bruno Thomas ustalił, że nie ma żadnych wątpliwości, iż zbroja należała do Zygmunta II Augusta. Już niedługo, po kilkuset latach, wróci do Polski” – poinformował Morawiecki.

Zapewne niewielu z nas zdawało sobie sprawę, że w zbiorach Muzeum Narodowego w Budapeszcie znajduje się renesansowa...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Sobota, 26 grudnia 2020

źródło:
Zobacz więcej