RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Historyk zamordował studentkę, która była jego kochanką. Dziś go skazano

Sprawa wstrząsnęła Rosją (fot. Peter Kovalev\TASS via Getty Images)
Sprawa wstrząsnęła Rosją (fot. Peter Kovalev\TASS via Getty Images)

Wybitny rosyjski historyk Oleg Sokołow został w piątek skazany na 12,5 roku więzienia za zamordowanie swojej studentki i kochanki Anastasii Jeszczenko. Morderstwo wstrząsnęło Rosją; odkryto je, gdy naukowiec próbował porzucić fragmenty ciała zabitej.

Rosyjski historyk przyznał się w sądzie do zabicia studentki

Rosyjski historyk Oleg Sokołow, oskarżony o zamordowanie 24-letniej doktorantki i rozczłonkowanie jej ciała, przyznał się w sądzie do winy. – Tak,...

zobacz więcej

64-letni Oleg Sokołow, były wykładowca na Uniwersytecie Państwowym w Petersburgu, znawca epoki napoleońskiej, został przyłapany w listopadzie ub.r. w rzece z workiem, w którym znajdowały się odcięte ręce 24-letniej Jeszczenko. Przyznał się do zabójstwa, ale powiedział, że nie było to morderstwo z premedytacją. Twierdził, że Jeszczenko doprowadziła go do „stanu całkowitego szaleństwa”, wypowiadając obraźliwe komentarze na temat jego dzieci z innego związku.

Prokuratura wnioskowała o 15 lat więzienia. Sokołow powiedział, że bardzo cierpi z powodu zbrodni, i domagał się łagodniejszej kary.

Wyrok sądu


Wydając wyrok, sędzia powiedział, że Sokołow cztery razy postrzelił 24-latkę z karabinu, po czym rozczłonkował jej ciało nożem i piłą . Jej telefon wrzucił do rzeki niedaleko swojego domu; został przyłapany, kiedy próbował porzucić fragmenty ciała ofiary w rzece Mojka w Sankt Petersburgu. Sędzia powiedział, że kiedy odcięte ręce Jeszczenko nie zatonęły, zabójca wszedł do lodowatej wody, a później fizycznie nie był w stanie z niej wyjść z powodu zimna. Wtedy został złapany.

Sąd uznał go również za winnego posiadania broni, co zostało uwzględnione w karze 12,5 roku więzienia.

źródło:

Zobacz więcej