RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Boże Narodzenie jest wyjątkowym świętem życia i nadziei”

Abp Stanisław Gądecki złożył życzenia na święta Bożego Narodzenia (fot. Joe Raedle/Getty Images)

Boże Narodzenie jest wyjątkowym świętem życia i nadziei. Tajemnica, którą teraz przeżywamy, pomaga nam doświadczać bliskości Boga oraz otwierać się na drugiego człowieka – podkreślił abp Stanisław Gądecki składając życzenia wiernym archidiecezji poznańskiej.

Wigilia, czyli oczekiwanie na przyjście Pana

Kościół katolicki obchodzi dziś Wigilię Bożego Narodzenia. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „vigilia”, oznaczającego czuwanie. Zgodnie z...

zobacz więcej

– W tych szczególnych chwilach uświadamiamy sobie, że chociaż tak dużo nas różni i niełatwo ze wszystkimi żyć zawsze w pokoju i zgodzie, to jednak łączy nas o wiele więcej niż dzieli. Wszyscy jesteśmy bowiem ukochani przez Boga, który z miłości do każdego z nas zechciał jako człowiek zamieszkać na ziemi – podkreślił metropolita poznański abp Stanisław Gądecki  składając życzenia wiernym archidiecezji.

Hierarcha przypomniał, że „Bóg przyszedł tutaj, by przynieść pokój sercom targanym niepokojem”.

– Zechciał oświecić zawiłe ludzkie drogi, na których panuje mrok. Postanowił podarować radość tym, których dotyka smutek. I chociaż nie wszyscy rozpoznali Boga w małym Dziecku na sianie, to jednak On swoją miłością postanowił odwrócić bieg historii, myśląc o każdym ze swoich dzieci – zaznaczył.

Zdrowia i zbawienia


– W czasie, gdy świat walczy z pandemią, a nasze życie naznaczone jest rozmaitymi niepokojami, życzę Wam przede wszystkim zdrowia i zbawienia – powiedział metropolita poznański.

Tradycja dzielenia się opłatkiem sięga późnego średniowiecza

Sięgająca późnego średniowiecza tradycja dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń nie jest znana w całym Kościele. Najbardziej kultywowana...

zobacz więcej

– Zdrowie jest potrzebne do dobrego spełniania codziennych obowiązków. Zbawienie jednakże jest o wiele cenniejsze. Dbałością o zdrowie możemy zapewnić sobie nawet sto lat życia na tym świecie, troską o zbawienie natomiast – całą nieprzemijającą wieczność – podkreślił.

Hierarcha życzył także nieustannego wzrostu w wierze. Jak tłumaczył, „człowiek wierzący widzi więcej, odkrywa głębszy sens tego, co go spotyka i mniej się zamartwia, ponieważ ufa Bogu, który potrafi pokonać to, co dla nas pozostaje stale nie do przezwyciężenia”.

– Życzę wreszcie wiele pochodzącej od Nowonarodzonego radości, obfitości duchowego światła i głębokiego pokoju serca. Na nadchodzący Nowy Rok 2021 z serca Wam błogosławię! – podkreślił metropolita poznański.

źródło:

Zobacz więcej