RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szczepionki przeciw COVID-19 już w drodze do krajów Unii

Szczepionka na COVID-19 została dopuszczona w UE (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
Szczepionka na COVID-19 została dopuszczona w UE (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Pierwsze partie szczepionki na COVID-19 wyprodukowane przez Pfizera-BioNTech, przeznaczone dla krajów Unii Europejskiej opuściły w środę zakłady Pfizera w belgijskiej miejscowości Puurs. Pojazdom transportującym szczepionki towarzyszyła obstawa policji – poinformowała agencja AFP.

Szczepionka na koronawirusa: są już ulotki po polsku

Komisja Europejska opublikowała polskojęzyczne druki informacyjne szczepionki przeciwko COVID-19 – przekazał prezes Urzędu Rejestracji Produktów...

zobacz więcej

Według agencji szczepionki przewożą trzy samochody dostawcze-chłodnie, którym towarzyszy silna eskorta policji. Do samochodów nie dopuszczono dziennikarzy.

Pierwsze dostawy szczepionki opuściły już zakłady w Puurs na początku grudnia z przeznaczeniem dla Wielkiej Brytanii, po tym jak władze brytyjskie wydały zgodę na jej stosowanie.

Na polskich numerach


Przedstawiciele Pfizera odmówili ujawnienia do jakich krajów trafi pierwsza dostawa. Według AFP jedna z furgonetek miała polskie tablice rejestracyjne.

Komisja Europejska wydała w poniedziałek zgodę na dystrybucję w krajach Unii szczepionki Pfizera-BioNTech. Kilka godzin wcześniej „Zielone światło” dla tej szczepionki przeciw COVID-19 dała Europejska Agencja Leków (EMA).

Pierwsze szczepienia mają rozpocząć się między 27 i 29 grudnia jednocześnie we wszystkich krajach Wspólnoty. Akcja szczepień ma ruszyć na pełną skalę w styczniu i ma trwać przez cały rok 2021.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej