RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koleje Dolnośląskie zawiesiły połączenia międzynarodowe na Dolnym Śląsku

Zmiany to efekt trwającego stanu zagrożenia epidemicznego (fot. Shutterstock/Denis Belitsky)
Zmiany to efekt trwającego stanu zagrożenia epidemicznego (fot. Shutterstock/Denis Belitsky)

Od poniedziałku, 28 grudnia Koleje Dolnośląskie wstrzymują ruch pociągów transgranicznych w regionie. Zmiany to efekt trwającego stanu zagrożenia epidemicznego. Pociągi nie będą kursować na trzech liniach transgranicznych.

W Wigilię sklepy otwarte krócej. Jest też ważna zmiana dla seniorów

Po trzech niedzielach handlowych w grudniu pierwszym dniem, gdy sklepy będą zamknięte, będzie Boże Narodzenie. Wcześniej jednak, 24 grudnia, dużo...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Decyzję o czasowym wstrzymaniu kursowania pociągów to efekt porozumienia z organizatorami ruchu w regionach przygranicznych Czech i Niemiec oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, który odpowiada za organizację transportu kolejowego w regionie. Zawieszenie obejmuje wojewódzkie połączenia pasażerskie.

– Zdecydowaliśmy o wstrzymaniu połączeń międzynarodowych po konsultacji z władzami samorządowymi. Stale monitorujemy rozwój sytuacji epidemicznej, która wymusza na nas konieczność wprowadzania zmian w rozkładzie. Zachęcamy pasażerów do sprawdzania rozkładów jazdy przed podróżą  – powiedział Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich. 

Zawieszone linie 


Pociągi nie będą kursować w sumie na trzech liniach transgranicznych. Wprowadzone zmiany obejmą połączenia ze Zgorzelca do Goerlitz oraz z Międzylesia do Lichkova. Utrzymane zostaje zawieszenie kursowania pociągów na linii ze Szklarskiej Poręby do Harrachova, które zostało wprowadzone wraz z nowym rozkładem jazdy. Wyjątkiem są dwa odcinki, które będą obsługiwane zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Z przyczyn technicznych, ruch pociągów zostanie utrzymany na odcinkach Zasieki – Forst (Lausitz) i Lubawka – Kralovec. 

Zaległy urlop nie przepadnie, ale nie można go wykorzystać w każdej chwili

Nie zawsze istnieje możliwość wykorzystania urlopu w trakcie roku kalendarzowego, w którym on przysługuje. Do kiedy można wykorzystać zaległy urlop...

zobacz więcej

Wszystkie zmiany mają charakter czasowy, a okres ich obowiązywania będzie zależał od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju. Aktualne zmiany w rozkładzie jazdy pociągów Kolei Dolnośląskich są dostępne na stronie przewoźnika. 

Zwroty biletów 


W związku ze zmianami w kursowaniu pociągów transgranicznych wstrzymana została przedsprzedaż biletów relacyjnych obejmujących zawieszone trasy. Osoby, które wcześniej nabyły bilet na przejazd wspomnianymi odcinkami po 28 grudnia 2020, mogą dokonać ich zwrotu, odzyskując pełną zapłaconą kwotę, bez potrącenia w postaci odstępnego. W sprzedaży bez zmian dostępne są bilety bezrelacyjne w ofertach „Euro-Nysa-Ticket” i „KD+Czechy”

źródło:
Zobacz więcej