RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PiS podsumowuje mijający rok. Nowy spot [WIDEO]

„Po nocy przychodzi dzień. 2021 – nowy, lepszy czas” – słyszymy w spocie PiS (fot. yt/Prawo i Sprawiedliwość)
„Po nocy przychodzi dzień. 2021 – nowy, lepszy czas” – słyszymy w spocie PiS (fot. yt/Prawo i Sprawiedliwość)

Za nami bardzo ciężki rok, mimo wszystko cieszymy się sukcesami; to Polska wynegocjowała największy budżet z Unii Europejskiej, te 770 mld zł to 770 miliardów szans na lepsze jutro – słyszymy w nowym spocie Prawa i Sprawiedliwości. Wicerzecznik partii Radosław Fogiel wskazuje, że to „dwa i pół tortu”, jakim przed laty chwalił się Donald Tusk.

Narodowa podwyżka [OPINIA]

Mimo pandemii koronawirusa ponad 1,5 mln pracowników czeka wkrótce regularny przypływ pieniędzy w portfelu. Wszystko dzięki kolejnej podwyżce...

zobacz więcej

PiS w mediach społecznościowych opublikował krótki film, w którym podsumował mijający rok i podkreślił wysokość kwoty, jaką wynegocjowała Polska z unijnego budżetu.

KORONAWIRUS – RAPORT

– Za nami bardzo ciężki rok. Gdyby w 2019 r. ktoś powiedział, co wydarzy się w 2020 r., nikt by nie uwierzył. To rok nie tylko walki o zdrowie, bezpieczeństwo i gospodarkę, ale o to, co będzie z nami jutro, za miesiąc czy za kilka lat. Mimo wszystko cieszymy się sukcesami, które w natłoku informacji mogą przejść niezauważone, a są wielkie – mówi lektorka.

Największy budżet z UE


W spocie podkreślono, że to Polska wynegocjowała największy budżet z Unii Europejskiej .

– Te pieniądze, to 770 mld zł. To 770 miliardów szans na lepsze jutro: na miejsca pracy, na pomoc firmom, na rozwój, na lepszą edukację, na wsparcie polskiego rolnictwa – słyszymy.

– Wszyscy wiemy, że po nocy przychodzi dzień. 2021 – nowy, lepszy czas. Prawo i Sprawiedliwość – podsumowano.

Wicerzecznik PiS o torcie Donalda Tuska


– Tym spotem przypominamy o sukcesie z wynegocjowaniem ogromnych środków, najwyższych w historii z Unii Europejskiej. Jego skala została w ostatnich tygodniach nieco przysłonięta bieżącą polityką, a warto o tym mówić – powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Jak dodał, gdyby odnosić się do dotychczasowych środków i „słynnego tortu z euro, którym chwalił się kiedyś były premier Donald Tusk , my wynegocjowaliśmy takich tortów dwa i pół”.

Prezes PiS: Mam nadzieję, że będziemy mogli zaproponować nowe traktaty unijne

Chcemy poprzez grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zaprezentować własny projekt kształtu konstrukcji europejskiej; mam nadzieję, że z...

zobacz więcej

– Chcemy, by perspektywa tych środków, ich wykorzystania dla rozwoju i odbudowy, dała Polakom nadzieję i była szansą na odbicie gospodarcze i społeczne w nadchodzącym roku. To Prawo i Sprawiedliwość cały czas jest jedyną partią, która daje Polakom gwarancje bezpieczeństwa w trudnym czasie związanym z pandemią – podkreślił Fogiel.

Unijne porozumienie zamiast weta


Przyjęcie kolejnego wieloletniego budżetu UE stało się możliwe po tym, gdy na grudniowym szczycie UE doszło do porozumienia ws rozporządzenia dotyczącego mechanizmu warunkowości – łączącego dostęp do pieniędzy UE z kwestią praworządności . Rozporządzeniu sprzeciwiały się Polska i Węgry, uznając m.in., że zawiera ono rozwiązania pozatraktatowe; premierzy obu krajów zapowiadali możliwość zawetowania budżetu UE na lata 2021-27.

Po kolejnych negocjacjach przywódcy osiągnęli kompromis i w konkluzjach Rady Europejskiej znalazły się zapisy dotyczące mechanizmu warunkowości m.in., że budżet UE, włączając Next Generation EU (instrument odbudowy), musi być chroniony przeciwko wszelkiego rodzaju nadużyciom finansowym, korupcji, konfliktowi interesów, a samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego, nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu blokowania środków finansowych dla państw członkowskich.

źródło:

Zobacz więcej