RAPORT

Wojna na Ukrainie

PiS podsumowuje mijający rok. Nowy spot [WIDEO]

„Po nocy przychodzi dzień. 2021 – nowy, lepszy czas” – słyszymy w spocie PiS (fot. yt/Prawo i Sprawiedliwość)
„Po nocy przychodzi dzień. 2021 – nowy, lepszy czas” – słyszymy w spocie PiS (fot. yt/Prawo i Sprawiedliwość)

Za nami bardzo ciężki rok, mimo wszystko cieszymy się sukcesami; to Polska wynegocjowała największy budżet z Unii Europejskiej, te 770 mld zł to 770 miliardów szans na lepsze jutro – słyszymy w nowym spocie Prawa i Sprawiedliwości. Wicerzecznik partii Radosław Fogiel wskazuje, że to „dwa i pół tortu”, jakim przed laty chwalił się Donald Tusk.

Narodowa podwyżka [OPINIA]

Mimo pandemii koronawirusa ponad 1,5 mln pracowników czeka wkrótce regularny przypływ pieniędzy w portfelu. Wszystko dzięki kolejnej podwyżce...

zobacz więcej

PiS w mediach społecznościowych opublikował krótki film, w którym podsumował mijający rok i podkreślił wysokość kwoty, jaką wynegocjowała Polska z unijnego budżetu.

KORONAWIRUS – RAPORT

– Za nami bardzo ciężki rok. Gdyby w 2019 r. ktoś powiedział, co wydarzy się w 2020 r., nikt by nie uwierzył. To rok nie tylko walki o zdrowie, bezpieczeństwo i gospodarkę, ale o to, co będzie z nami jutro, za miesiąc czy za kilka lat. Mimo wszystko cieszymy się sukcesami, które w natłoku informacji mogą przejść niezauważone, a są wielkie – mówi lektorka.

Największy budżet z UE


W spocie podkreślono, że to Polska wynegocjowała największy budżet z Unii Europejskiej .

– Te pieniądze, to 770 mld zł. To 770 miliardów szans na lepsze jutro: na miejsca pracy, na pomoc firmom, na rozwój, na lepszą edukację, na wsparcie polskiego rolnictwa – słyszymy.

– Wszyscy wiemy, że po nocy przychodzi dzień. 2021 – nowy, lepszy czas. Prawo i Sprawiedliwość – podsumowano.

Wicerzecznik PiS o torcie Donalda Tuska


– Tym spotem przypominamy o sukcesie z wynegocjowaniem ogromnych środków, najwyższych w historii z Unii Europejskiej. Jego skala została w ostatnich tygodniach nieco przysłonięta bieżącą polityką, a warto o tym mówić – powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Jak dodał, gdyby odnosić się do dotychczasowych środków i „słynnego tortu z euro, którym chwalił się kiedyś były premier Donald Tusk , my wynegocjowaliśmy takich tortów dwa i pół”.

Prezes PiS: Mam nadzieję, że będziemy mogli zaproponować nowe traktaty unijne

Chcemy poprzez grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zaprezentować własny projekt kształtu konstrukcji europejskiej; mam nadzieję, że z...

zobacz więcej

– Chcemy, by perspektywa tych środków, ich wykorzystania dla rozwoju i odbudowy, dała Polakom nadzieję i była szansą na odbicie gospodarcze i społeczne w nadchodzącym roku. To Prawo i Sprawiedliwość cały czas jest jedyną partią, która daje Polakom gwarancje bezpieczeństwa w trudnym czasie związanym z pandemią – podkreślił Fogiel.

Unijne porozumienie zamiast weta


Przyjęcie kolejnego wieloletniego budżetu UE stało się możliwe po tym, gdy na grudniowym szczycie UE doszło do porozumienia ws rozporządzenia dotyczącego mechanizmu warunkowości – łączącego dostęp do pieniędzy UE z kwestią praworządności . Rozporządzeniu sprzeciwiały się Polska i Węgry, uznając m.in., że zawiera ono rozwiązania pozatraktatowe; premierzy obu krajów zapowiadali możliwość zawetowania budżetu UE na lata 2021-27.

Po kolejnych negocjacjach przywódcy osiągnęli kompromis i w konkluzjach Rady Europejskiej znalazły się zapisy dotyczące mechanizmu warunkowości m.in., że budżet UE, włączając Next Generation EU (instrument odbudowy), musi być chroniony przeciwko wszelkiego rodzaju nadużyciom finansowym, korupcji, konfliktowi interesów, a samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego, nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu blokowania środków finansowych dla państw członkowskich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej