RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sylwester a kwarantanna. Co grozi za złamanie przepisów?

W sylwestra będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się (fot. Shutterstock/Yulia Grigoryeva)
W sylwestra będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się (fot. Shutterstock/Yulia Grigoryeva)

Wraz z nowymi obostrzeniami 28 grudnia wejdzie w życie także zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową. Jak zapowiadają przedstawiciele rządu, za jego złamanie będą groziły mandaty. Jakie kary grożą za wyjście z domu i czy są od tego wyjątki? O planowanych działaniach i priorytetach policji w sylwestra mówi portalowi tvp.info rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

„Sylwester Marzeń”. Zdradzamy nowe szczegóły [WIDEO]

Akcent, Boys, Cleo, Golec uOrkiestra, Helena Vondračkova, Roksana Węgiel, Viki Gabor – to tylko niektóre gwiazdy, które wystąpią podczas „Sylwestra...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W pakiecie nowych obostrzeń związanych z walką z koronawirusem znalazły się także zapisy dotyczące nocy sylwestrowej.

Zakaz przemieszczania się w sylwestra


Jak informował minister zdrowia, by powstrzymać rozwój epidemii COVID-19, zostaną wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się w godz. 19-6 rano.

W rozporządzeniu Rady Ministrów wskazano, że wyjątkiem są m.in. niezbędne czynności służbowe, np. dojazd do pracy.

Mandaty za nieprzestrzeganie ograniczeń


Przedstawiciele rządu wskazują, że za złamanie ograniczenia przemieszczania się w noc sylwestrową będą groziły mandaty.

Zobacz także: Prawnicy radzą, jak omijać obostrzenia. Ekspert: Jestem zażenowany – Podobne obostrzenia obowiązywały wiosną tego roku na podstawie tych samych przepisów prawa – przypominał rzecznik rządu Piotr Müller.

W Wigilię sklepy otwarte krócej. Jest też ważna zmiana dla seniorów

Po trzech niedzielach handlowych w grudniu pierwszym dniem, gdy sklepy będą zamknięte, będzie Boże Narodzenie. Wcześniej jednak, 24 grudnia, dużo...

zobacz więcej

Za łamanie obowiązujących obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemiologicznym grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. Policja może nałożyć pouczenie, sporządzić wniosek o ukaranie do sądu lub notatkę do służb sanitarnych, które mogą nałożyć karę nawet do 30 tys. zł.

Rzecznik KGP o działaniach policji w Sylwestra


W rozmowie z portalem tvp.info insp. Mariusz Ciarka wskazuje, że w przypadku łamania obostrzeń epidemicznych nie ma znaczenia, czy mowa o nocy sylwestrowej, czy pozostałych dniach roku.

– W sylwestra nastawiamy się głównie na akcję sprawdzania trzeźwości kierowców i badania ich pod kątem środków odurzających – podkreśla rzecznik Komendy Głównej Policji . Jak dodaje, w przypadku dużej liczby zgłoszeń priorytetem funkcjonariuszy będą interwencje związane z zagrożeniem zdrowia i życia.

Dopiero w dalszej kolejności policja będzie reagować na grupowanie się imprezowiczów i zwracać im uwagę lub nakładać mandaty karne. Te – zgodnie z przepisami – mogą wynieść od 20 do 500 zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej