RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł Piotr Miks, wokalista Zielono-Czarnych, popularyzator polskiego rock'n'rolla

Piotr Miks miał 77 lat (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)
Piotr Miks miał 77 lat (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

W poniedziałek w Warszawie zmarł Piotr Miks polski wokalista, muzyk, autor tekstów. Miał 77 lat. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona 30 grudnia o godz.12.30 w kościele zesłania Ducha Świętego przy ul. Broniewskiego – poinformował PAP menedżer muzyka Andrzej Świder.

Zmarł producent związany z serią filmów „Obcy”. Miał nowotwór

W sobotę 19 grudnia w wieku 77 lat w swoim domu w Bangkoku zmarł producent filmowy David Giler, znany z pracy przy serii filmów „Obcy”...

zobacz więcej

Piotr Miks zadebiutował w 1962 r. na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Z zespołem Chochoły wystąpił na II Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1964 r. Występował również z zespołami takimi jak np. Tajfuny, Pesymiści, Warszawskie Kuranty, Bardowie i Dylemat. Miks był założycielem i liderem zespołów Zielono-Czarni oraz Wehikuł Czasu.

Od 1993 r. organizował imprezy muzyczne promujące polską muzykę rock'n'rollową - głównie w Warszawie. W 2000 r. założył zespół Zielono-Czarni, a w 2003 r. reaktywował grupę Dylemat. Współpracował z Mirą Kubasińską i Katarzyną Sobczyk. Był producentem płyt: „Warszawski Rock'n'Roll lat 60.”, „Z nami rock'n'roll” Zielono-Czarnych i Miry Kubasińskiej oraz „Ogień to my”, którą nagrał z Ewą Skrzypek. W 2014 r został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia artystyczne, a w 2018 r. Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona 30 grudnia o godzinie 12.30 w kościele zesłania Ducha Świętego przy ulicy Broniewskiego w Warszawie. Następnie zmarły spocznie na cmentarzu bródnowskim.

źródło:

Zobacz więcej