RAPORT

Pogarda

Prezydent Duda złożył deklaracje w sprawie szczepienia i referendum dot. aborcji

Prezydent Andrzej Duda (fot. G.Jakubowski/KPRP)
Prezydent Andrzej Duda (fot. G.Jakubowski/KPRP)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Duda powiedział, że jest gotów się zaszczepić. „Wezmę udział w Narodowym Programie Szczepień” – zadeklarował prezydent RP. Andrzej Duda odniósł się także do pomysłów przeprowadzenia referendum w sprawie aborcji.

Tuż po świętach pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

Pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 planowane są w Polsce na 27 grudnia. We wtorek ma zostać przekazana informacja, w których tzw. szpitalach...

zobacz więcej

Prezydent, który był gościem Polsat News, został zapytany, czy zaszczepi się publicznie przeciwko COVID-19. – Jestem gotów się zaszczepić, oczywiście i wezmę udział Narodowym Programie Szczepień – deklaruję to jasno i wyraźnie – odpowiedział prezydent.

Jak dodał, „jest tylko kwestia, w jakiej kolejności będą szczepieni ozdrowieńcy”. – Jeżeli będzie tylko taka możliwość, bez odbierania tej szczepionki komuś bardziej potrzebującemu, oczywiście, że się zaszczepię dlatego, że uważam, że tego wymaga w tej sytuacji zdrowy rozsądek – podkreślił Duda.

Prezydent o pomyśle referendum ws. aborcji


Prezydent został zapytany, w jaki sposób uspokoić sytuację społeczną po wyroku Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Duda przypominał, że złożył w Sejmie projekt ustawy pozwalający na dokonanie aborcji w przypadku tzw. wad letalnych płodu. – Ja złożyłem mój projekt, dlatego, że wysłuchałem zdania kobiet - były to zarówno kobiety dojrzałe, jak i bardzo młode dziewczęta. Głosów różnych, pełnych niepokoju. I głosów, które słychać było na ulicy, w spokojnych wypowiedziach, ale także i tych, które docierały do mnie prywatnymi kanałami, czy to w formie listownej – podkreślił prezydent.

Budka za aborcją: Nie ma powrotu do kompromisu

„Opowiadam się za możliwością dokonania wyboru przez kobietę. To mój głos jako posła, ale jako szef PO nigdy nie będę narzucał dyscypliny w...

zobacz więcej

Ocenił, że jego propozycja stanowi „swoisty kompromis”.

– Wychodziłem z założenia, że jako prezydent muszę szukać takiego rozwiązania, które chroni najważniejsze dobra. Te dwa najważniejsze dobra to z jednej strony życie i zdrowie kobiety, z drugiej strony jest to życie i zdrowie dziecko – mówił Duda.

Prezydent został również zapytany, czy jest zwolennikiem przeprowadzenia referendum w sprawie aborcji.

– Ja nie mam przekonania osobiście, że w tej sprawie powinno być przeprowadzane jakiekolwiek referendum. To są sprawy życia i śmierci, bardzo poważna rzecz. Ja nie uważam, żeby w tej sprawie przeprowadzać referendum. Nieważne, co kto sobie mówi i co kto sobie myśli - to są sprawy życia i śmierci. Aborcja oznacza zabicie dziecka – oświadczył prezydent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej